Ҳокимлик тадбиркорга 150,8 миллион сўм тўлайдиган бўлди
Тошкент шаҳрида фаолият юритувчи “Piramida Nazr” МЧЖ Тошкент шаҳар ҳокимияти мансабдорларининг хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Жамиятга тегишли 18 кв.м. савдо дўкони Халқ депутатлари Тошкент шаҳар кенгашининг қарорига асосан бузиб ташланган бўлиб, етказилган зарар учун компенсация тўлаб берилмаган. Таъкидлаш лозимки, мазкур кўчмас объект 150, 8 миллион сўмга баҳоланган.
Ваҳоланки, Фуқаролик кодексида олиб қўйилаётган ер участкасидаги уйни, бошқа иморатларни, иншоотларни ёки экинларни бузиб ташлашга зарарларнинг ўрни бозор қиймати бўйича олдиндан ва тўлиқ қоплангунига қадар йўл қўйилмаслиги белгиланган.
Ушбу ҳолат бўйича Бизнес-омбудсман томонидан Тошкент туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси киритилиб, суднинг ҳал қилув қарори билан Тошкент шаҳар ҳокимлигидан “Piramida Nazr” МЧЖ фойдасига 150,8 миллион сўм компенсация тўловларини ундириш белгиланди.

Хокимият выплатит предпринимателю компенсацию в размере 150,8 миллионов сумов
ООО «Piramida Nazr», осуществляющее деятельность в городе Ташкенте, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия должностных лиц хокимията города Ташкента.
Согласно фактам обращения, решением Ташкентского городского кенгаша, объект предпринимателя размером 18 кв.м. был снесен, однако компенсация за причиненный ущерб не была выплачена. Стоит отметить, что объект был оценен в 150,8 миллионов сумов.
В соответствии с Гражданским кодексом, снос дома, иных строений, сооружений или насаждений на изымаемом земельном участке до предварительного и полного возмещения убытков по рыночной стоимости не допускается.
По данному положению Бизнес-омбудсманом внесен иск в Ташкентский межрайонный экономический суд и решением суда установлено взыскание с хокимията города Ташкента компенсации в размере 150,8 миллионов сумов в пользу ООО «Piramida Nazr».