Тадбиркорга кредит гаровини алмаштиришда ёрдам кўрсатилди
Хоразм вилоятида фаолият юритувчи “Xiva La’li opa” ХК гаров таъминотини алмаштиришда амалий ёрдам сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Корхона томонидан АТ Халқ банки Хива филиали раҳбари номига кредитнинг гаров таъминотини бошқа гаровга алмаштириб берилишида амалий ёрдам сўраб мурожаат юборилган ва барча керакли бўлган ҳужжатлар тақдим этилган. Аммо мазкур мурожаат банк томонидан асоссиз равишда жавобсиз қолдирилган. Натижада, гаров таъминотини алмаштириш жараёни пайсалга солинган.
Бизнес-омбудсман томонидан амалга оширилган ишлар натижасида, “Xiva La’li opa” ХК томонидан юборилган мурожаат ва ҳужжатлар белгиланган тартибда ўрганилиб, АТ Халқ банкининг махсус комиссияси томонидан гаров мулкларини алмаштиришга рухсат бериш юзасидан ижобий қарор қабул қилинди.

Оказано содействие предпринимателю в замене предмета залога по кредиту
ЧП «Xiva La’li opa», осуществляющее деятельность в Хорезмской области, обратилось к Бизнес-омбудсману за практической помощью в замене предмета залога.
Согласно фактам обращения, Предприятием направлено обращение руководителю Хивинского филиала АО Народного банка об оказании практической помощи в замене предмета залога по кредиту, предоставив все необходимые для этого документы. Однако данное обращение было необоснованно оставлено банком без ответа. В результате процесс замены залога был затянут.
В результате работы, осуществленной Бизнес-омбудсманом, обращение и документы, направленные ЧП «Xiva La’li opa», были рассмотрены в установленном порядке специальной комиссией АО Народного банка и принято решение о согласии на замену залога.