Тадбиркорга давлат идораларидан 323,7 миллион сўм ундирилиши белгиланди
Қашқадарё вилоятида фаолият юритувчи “Қашқадарё дори-дармон” МЧЖ давлат идоралари билан тузилган шартномалар бўйича қарздорликни ундиришда муаммога дуч келиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Миришкор, Ғузор ва Шаҳрисабз туманлари тиббиёт бирлашмалари ва Жамият ўртасида дори-дармон ва тиббиёт маҳсулотларини етказиб бериш тўғрисида шартномалар тузилган. Шартномаларга асосан тадбиркор томонидан белгиланган тиббиёт маҳсулотлари етказиб берилганлигига қарамасдан, тиббиёт бирлашмалари томонидан тўловлар амалга оширилмаган.
Ушбу ҳолат бўйича Бизнес-омбудсман томонидан Ғузор, Шаҳрисабз ва Касби туманлараро иқтисодий судларига даъво аризалар киритилиб, “Қашқадарё дори-дармон” МЧЖ фойдасига Миришкор, Ғузор ва Шаҳрисабз туманлари тиббиёт бирлашмаларининг ҳисобидан жами 323,7 миллион сўм ундирилиши белгиланди.

Принято решение о взыскании с государственных органов задолженности в размере 323,7 миллионов сумов в пользу предпринимателя
ООО «Қашқадарё дори-дармон», осуществляющее деятельность в Кашкадарьинской области, столкнулось с проблемой взыскания задолженности по договорам, заключённым с государственными органами, и обратилось к Бизнес-омбудсману.
Согласно фактам обращения, между медицинскими объединениями Миришкорского, Гузарского и Шахрисабзского районов и Обществом заключены договора на поставку лекарственных средств и изделий медицинского назначения. Несмотря на то, что согласно условиям договоров, указанные медицинские изделия были поставлены предпринимателем, медицинские объединения не осуществили платежи.
По данному положению Бизнес-омбудсманом внесены иски в Касбийский, Гузарский, Шахрисабзский межрайонные экономические суды, в результате чего приняты решения о взыскании с Миришкорского, Гузарского и Шахрисабзского районных медицинских объединений задолженности в размере 323,7 миллионов сумов в пользу ООО «Қашқадарё дори-дармон».