Ҳокимнинг қарори ҳақиқий эмас деб топилди
Тошкент шаҳрида фаолият юритувчи “Илғор” МЧЖ (номи ўзгартирилган) Учтепа туман ҳокимининг қароридан норози бўлиб,  Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Учтепа туман ҳокимининг қарорига мувофиқ тадбиркорга 2019 йилда объект қуриш учун 0.75 гектар ер майдони ажратилган ва қурилиш ишларига рухсат берилган. Аммо кейинчалик, ушбу қарор бекор қилиниб, тадбиркорга тегишли ер майдони заҳира ер фондига ноқонуний равишда қайтарилган.
Таъкидлаш жоиз, тадбиркор ҳокимнинг қарорига асосан ажратилган ер майдонидан фойдаланган ва қурилиш ишларини амалга оширган.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикасининг “Маъмурий тартиб-таомиллар тўғрисида”ги Қонунига асосан, виждонан ҳаракат қилувчи манфаатдор шахсларнинг маъмурий ҳужжатга бўлган ишончи қонун билан қўриқланади.
Бизнес-омбудсманнинг “Илғор” МЧЖнинг манфаатида Тошкент туманлараро маъмурий судига киритилган шикоят аризаси натижасида Учтепа туман ҳокимининг Жамиятга ажратилган ер майдонини заҳира ер фондига қайтариш тўғрисидаги қарори ҳақиқий эмас деб топилди ва тадбиркорнинг ер майдонига бўлган ҳуқуқи тикланди.

Решение хокима признано недействительным
ООО «Илгор» (название изменено), осуществляющее деятельность в городе Ташкенте, обратилось к Бизнес-омбудсману, несогласное с решением хокима Учтепинского района.
Согласно данным обращения, в 2019 году решением хокима Обществу был выделен земельный участок размером 0.75 гектаров и дано разрешение на осуществление строительства объекта. Однако, позже решение хокима о выделении земельного участка было отменено, а земельный участок был возвращен в земли запаса.
Следует отметить, что предприниматель использовал земельный участок, выделенный на основании решения хокима, а также осуществил на нем строительные работы.
Для справки: Законом Республики Узбекистан «Об административных процедурах» предусмотрено, что доверие добросовестно действующих заинтересованных лиц к административному акту охраняется законом.
В результате исковой жалобы Бизнес-омбудсмана, внесенной в Ташкентский межрайонный административный суд в интересах ООО «Илгор», решение хокима Учтепинского района о возврате земельного участка в земли запаса признано недействительным, а право предпринимателя на земельный участок было восстановлено.