Тадбиркорга тегишли 45,4 миллион сўм давлат органидан ундирилди
Навоий вилоятида фаолият кўрсатувчи “Компасс” МЧЖ (номи ўзгартирилган) Хатирчи туман Мактабгача таълим бўлимидан шартнома бўйича қарздорликни ундиришда муаммога дуч келиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, Жамият ва Мактабгача таълим бўлими ўртасида пудрат шартнома тузилган бўлиб, унга мувофиқ Жамият томонидан белгиланган объектни таъмирлаш бўйича ишлар бажарилган. Аммо тузилган шартнома ҳудудий ғазначилик бўлинмаларидан рўйхатдан ўтмаганлиги сабабли тадбиркорга тўловлар амалга оширилмаган.
Бюджет кодексининг 122-моддасига асосан, бюджет ташкилотлари ва бюджет маблағлари олувчиларнинг бюджетдан ажратиладиган маблағлар бўйича товарларни (ишларни, хизматларни) етказиб берувчилар билан тузган шартномалари, шунингдек уларга киритилган ўзгартириш ва қўшимчалар улар ғазначилик бўлинмаларида рўйхатдан ўтказилганидан кейин кучга киради.
Шу билан бирга, Фуқаролик кодексининг 114-моддасига асосан битим ҳақиқий бўлмаганида битим бўйича бажарилган иш ёки кўрсатилган хизматнинг қиймати пул билан тўланиши шарт.
Ушбу ҳолат бўйича Бизнес-омбудсман томонидан Кармана туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси киритилиб, суднинг ҳал қилув қарори билан Хатирчи туман Мактабгача таълим бўлимидан тадбиркор фойдасига 45,4 миллион сўмлик асосий қарздорликни ундириш белгиланди.

С государственного органа взыскано 45,4 миллионов сумов, принадлежащих предпринимателю
ООО «Компасс», осуществляющее деятельность в Навоийской области, столкнулось с проблемами во взыскании задолженности по договору с отдела дошкольного образования Хатырчинского района и обратилось к Бизнес-омбудсману.
В ходе изучения обращения выявлено, что между Обществом и отделом дошкольного образования заключён договор подряда, по условиям которого Обществом выполнены ремонтные работы установленного объекта. Однако платежи не были произведены, так как данный договор не был зарегистрирован в региональных казначейских подразделениях.
Согласно статье 122 Бюджетного кодекса, договоры по бюджетным ассигнованиям бюджетных организаций и получателей бюджетных средств с поставщиками товаров (работ, услуг), а также изменения и дополнения к ним вступают в силу после их регистрации в казначейских подразделениях.
Вместе с тем, согласно статье 114 Гражданского кодекса, при недействительности сделки необходимо возместить в деньгах стоимость выполненной работы или предоставленной услуги.
По данному положению Бизнес-омбудсманом внесён иск в Карманинский межрайонный экономический суд и решением суда установлено взыскание с отдела дошкольного образования Хатырчинского района задолженности в размере 45,4 миллионов сумов в пользу предпринимателя.