Ҳокимлик фермерга ер участкаси олиб қўйилиши натижасида етказилган зарар учун 157,8 миллион сўм компенсация тўлайди
Самарқанд вилоятида фаолият кўрсатувчи “Осиё” фермер хўжалиги (номи ўзгартирилган) Булунғур туман ҳокимлигининг ҳаракатидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, 2000 йилда фермер хўжалигига Булунғур тумани ҳокимининг қарори билан 6,1 гектар ер майдони ажратилган. Аммо кейинчалик ижара шартномасига ўзгариш киритиш тўғрисида қарор қабул қилиниб, фермер хўжалигига қарашли ер майдони туман ер заҳира фондига қайтарилган. Натижада, фермер хўжалигининг боғларидаги 2, 3 минг туп мевали дарахтларига моддий зарар етказилган бўлиб, тадбиркорга зарар қоплаб берилмаган.
Ваҳоланки, Фуқаролик кодексида олиб қўйилаётган ер участкасидаги уйни, бошқа иморатларни, иншоотларни ёки экинларни бузиб ташлашга зарарларнинг ўрни бозор қиймати бўйича олдиндан ва тўлиқ қоплангунига қадар йўл қўйилмаслиги белгиланган.
Ушбу ҳолат бўйича Бизнес-омбудсман томонидан Жомбой туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси киритилиб, суднинг ҳал қилув қарори билан Булунғур туман ҳокимлигидан фермер хўжалигининг фойдасига 157,8 миллион сўм компенсация тўловларини ундириш белгиланди.

Хокимият выплатит фермеру 157,8 миллионов сумов компенсации за ущерб, причиненный в связи изъятием земельного участка
Фермерское хозяйство «Осиё» (название изменено), осуществляющее деятельность в Самаркандской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия хокимията Булунгурского района.
В ходе изучения обращения выявлено, что в 2000 году по решению хокима Булунгурского района фермерскому хозяйству было выделено 6,1 га земельного участка. Однако позже было принято решение о внесении изменений в договор аренды, и выделенный хозяйству земельный участок был изъят. В результате изъятия 2,3 тысячам фруктовых деревьев на территории хозяйства был нанесен материальный ущерб, но компенсация предпринимателю не выплачена.
Однако, в соответствии с Гражданским кодексом, снос дома, иных строений, сооружений или насаждений на изымаемом земельном участке до предварительного и полного возмещения убытков по рыночной стоимости не допускается.
По данному положению Бизнес-омбудсманом внесён иск в Джамбайский межрайонный экономический суд и решением суда установлено взыскание с хокимията Булунгурского района компенсации в размере 157,8 миллионов сумов в пользу фермерского хозяйства.