Бизнес-омбудсман тадбиркорнинг ер майдонидан маҳрум бўлишини олдини олди
Сирдарё вилоятида фаолият кўрсатувчи “Agro” фермер хўжалиги (номи ўзгатирилган) Ховос туман ҳокимлигининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Ховос туман ҳокимининг қарори билан фермер хўжалигига қарийб 50 гектар ер майдони узоқ муддатли ижарага берилган. Аммо ижара шартномаси ноқонуний равишда ҳокимлик томонидан бир томонлама бекор қилиниб, фермер хўжалигига ажратилган ер майдони ер заҳира фондига қайтарилган.
Таъкидлаш жоиз, маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг ер участкаларини тўғридан-тўғри ажратиш, фойдаланишга бериш, келгусида ажратиш учун захиралаш, бириктириш, ободонлаштириш учун бериш ёки ерларни бошқача йўл билан тасарруф қилиш ваколатлари, улар юзасидан қарор, фармойиш ёки бошқа турдаги ҳужжат қабул қилиш ҳуқуқи 2021 йил 1 августдан бекор қилинган.
Ушбу ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан Гулистон туманлараро маъмурий судига шикоят киритилиб, Ховос туман ҳокимининг фермер хўжалиги билан ижара шартномасини бекор қилиш тўғрисидаги қарори ҳақиқий эмас деб топилди. Натижада, фермер хўжалигининг ер майдонига бўлган ҳуқуқи тикланди.

Бизнес-омбудсман предотвратил незаконное изъятие земельного участка у предпринимателя
Фермерское хозяйство «Агро» (название изменено), осуществляющее деятельность в Сырдарьинской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия хокимията Хавастского района.
В ходе изучения обращения, установлено, что решением хокима Хавастского района, фермерскому хозяйству предоставлено порядка 50 га земельного участка в долгосрочную аренду. Однако договор аренды был незаконно расторгнут хокимиятом в одностороннем порядке, а земельный участок, выделенный фермерскому хозяйству, возвращён в земли запаса.
Следует отметить, что полномочия органов государственной власти на местах по прямому выделению земельных участков, предоставлению в пользование, резервированию для последующего выделения, закреплению, предоставлению земель под благоустройство или иное распоряжение земельными участками, а также право принятия по ним решения, распоряжения или иного вида документов, отменено с 1 августа 2021 года.
По данному положению Бизнес-омбудсманом внесена исковая жалоба в Гулистанский межрайонный административный суд, в результате чего решение хокима Хавастского района о расторжении договора аренды с фермерским хозяйством признано недействительным. В результате право фермерского хозяйства на земельный участок было восстановлено.