Бизнес-омбудсман тадбиркорга тегишли 247 миллион сўмни ҳокимликдан ундириб берди
Сирдарё вилоятида фаолият кўрсатувчи “Осиё” МЧЖ (номи ўзгартирилган) Сирдарё туман ҳокимлигидан шартнома бўйича қарздорликни ундиришда муаммога дуч келиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, Жамият ва Сирдарё туман ҳокимлиги ўртасида табиий газ етказиб бериш тўғрисида шартнома тузилган. Тадбиркор томонидан шартнома шартлари бажарилган бўлсада, аммо ҳокимлик томонидан тўловлар тўлиқ амалга оширилмаган.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 236-моддасига мувофиқ мажбуриятлар мажбурият шартларига ва қонун ҳужжатлари талабларига мувофиқ, бундай шартлар ва талаблар бўлмаганида эса - иш муомаласи одатларига ёки одатда қўйиладиган бошқа талабларга мувофиқ лозим даражада бажарилиши керак.
Ушбу ҳолат бўйича Бизнес-омбудсман томонидан Сирдарё туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси киритилиб, суднинг ҳал қилув қарори билан Сирдарё туман ҳокимлигидан тадбиркор фойдасига 247 миллион сўмлик асосий қарздорликни ундириш белгиланди.

Бизнес-омбудсман помог предпринимателю взыскать 247 миллионов сумов с хокимията
ООО «Осиё», осуществляющее деятельность в Сырдарьинской области, столкнулось с проблемами во взыскании задолженности по договору с хокимията Сырдарьинского района и обратилось к Бизнес-омбудсману.
В ходе изучения обращения выявлено, что между Обществом и хокимиятом Сырдарьинского района заключён договор о поставке природного газа. Несмотря на то, что предприниматель выполнил все условия договора, платежи не были произведены в полном объёме.
Для информации: в соответствии со статьей 236 Гражданского кодекса, обязательства должны исполняться надлежащим образом в соответствии с условиями обязательства и требованиями законодательства, а при отсутствии таковых условий и требований — в соответствии с обычаями делового оборота или иными обычно предъявляемыми требованиями.
По данному положению Бизнес-омбудсманом внесён иск в Сырдарьинский межрайонный экономический суд и решением суда установлено взыскание с хокимията Сырдарьинского района задолженности в размере 247 миллионов сумов в пользу предпринимателя.