Тадбиркорнинг офисини ноқонуний муҳрлаган маҳалла раиси жаримага тортилди
Тошкент шаҳрида фаолият кўрсатувчи “Осиё” МЧЖ (номи ўзгартирилган) маҳалла раисининг ҳаракатидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, маҳалла раиси томонидан маҳалла фуқаролари Жамият вакилларининг хатти-ҳаракатидан норози эканлиги важ қилиниб, Жамият томонидан ижарага олинган бино эшиклари шартнома шартларига зид равишда муҳрланган ҳамда Жамият вакилларини бинога кириш ва фаолият юритишига тўсқинлик қилинган. Натижада, Жамият жами 78,9 миллион сўмлик фойда кўра олмаган.
Маълумот учун: “Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида”ги Қонунга асосан, тадбиркорнинг фаолиятни чеклаш, тўхтатиб туриш ва тақиқлаш фақат суд тартибида қўлланилади.
Ушбу ҳолат бўйича Бизнес-омбудсман томонидан Тошкент шаҳар жиноят ишлари бўйича Сирғали туман судига шикоят аризаси киритилиб, натижада маҳалла раисига нисбатан 2,7 миллион сўмлик жарима солинди.

Оштрафован председатель махалли за незаконную опечатку офиса предпринимателя
ООО «Осиё» (название изменено), осуществляющее деятельность в городе Ташкенте, обратилось к Бизнес-омбудсману с несогласием на действия председателя махалли.
В ходе изучения обращения установлено, что председатель махалли, под предлогом недовольства жителей махалли действиями Общества, опечатал двери арендуемого Обществом здания в нарушение условий договора. В результате вход в объект для представителей Общества было ограничено, что повлекло упущение выгоды в размере 78,9 млн сумов.
Для информации: в соответствии с Законом О гарантиях свободы предпринимательской деятельности, ограничение, приостановление и запрещение деятельности, за исключением случаев ограничения, приостановления деятельности на срок не более десяти рабочих дней в связи с предотвращением возникновения чрезвычайных ситуаций, эпидемий и иной реальной угрозы жизни и здоровью населения применяются к субъектам предпринимательства только в судебном порядке
По данному положению Бизнес-омбудсман внес жалобу в Сергелийский районный суд по уголовным делам города Ташкента, в результате чего на председателя махалли был наложен штраф в размере 2,7 млн ​​сумов.