Андижон шаҳридаги “Узумбозор” савдо мажмуаси бўйича расмий баёнот
Ижтимоий тармоқларда Андижон шаҳридаги “Узум бозори” савдо мажмуасини очилишига рухсат берилмаётганлиги юзасидан мурожаат тарқалган эди.
Мазкур мурожаатни белгиланган тартибда Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан ўрганиш давомида қуйидагилар аниқланди. Мазкур савдо комплексини ишга тушириш ва уни ҳудудида тадбиркорлик фаолиятини юритишга рухсат берилган бўлсада, савдо дўкони эгалари фаолиятини ҳали бошламаган.
Бугунги кунда, Вазирлар Маҳкамасининг 13.08.2019 йилдаги “Ишлаб чиқариш майдонларидан фойдаланиш самарадорлигини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 666-сон қарори талабларига асосан, савдо мажмуаси ҳудудидаги 230 та бўш турган ва фойдаланилмаётган объект эгаларига нисбатан таъсирчан солиқ механизми қўлланилганлиги маълум бўлди.
Шу билан бирга, Бизнес-омбудсман ҳамда тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда Вазирлар Маҳкамасининг 13.08.2019 йилдаги 666-сон қарорини бекор қилиш бўйича норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда.
Ўз навбатида, агар давлат органлари томонидан тадбиркорлар фаолиятида бошқа тўсиқлар яратилаётган бўлса, Бизнес-омбудсманга қуйидаги телефон рақами орқали мурожаат қилиш сўралади:

Официальное заявление по торговому комплексу «Узум базар» в городе Андижане
В социальных сетях опубликовано обращение с жалобой на отсутствие разрешения на открытие торгового центра «Узум базар», расположенного в городе Андижане.
В ходе изучения данного обращения сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана в установленном порядке, выявлено следующее. Несмотря на то, что на открытие торгового центра и осуществление на ее территории предпринимательской деятельности было дано разрешение, владельцы магазинов еще не приступили к осуществлению своего бизнеса.
На сегодняшний день в соответствии с требованиями Постановления Кабинета Министров №666 от 13.08.2019 «О мерах по дальнейшему повышению эффективности использования производственных площадей», в отношении собственников 230 пустующих площадей и объектов на территории торгового центра применена мера налогового взыскания.
Вместе с тем, Бизнес-омбудсманом совместно с соответствующими министерствами и ведомствами разрабатывается проект нормативно-правового акта об отмене Постановления Кабинета Министров №666 от 13.08.2019.
В свою очередь, в случае возникновения иных препятствий, создаваемых в деятельности предпринимателей государственными органами, просим обратиться к Бизнес-омбудсману по следующему номеру телефона: