Давлатобод туман мактабгача таълим бўлимидан тадбиркорга 339,7 миллион сўмлик қарздорлик ундирилди
Наманган вилоятида фаолият кўрсатувчи “Catering” ХК (номи ўзгартирилган) шартнома бўйича тўловларни давлат идорасидан ундиришда қийинчиликларга дуч келиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, Корхона ва Давлатобод туман мактабгача таълим бўлими ўртасида аутсорсинг асосида озиқ-овқат маҳсулотларини етказиш тўғрисида 6 та шартнома тузилган. Барча тузилган шартномаларга мувофиқ, Корхона томонидан давлат мактабгача таълим ташкилотларида жами 385, 9 миллион сўмлик хизматлар кўрсатилган. Шунга қарамасдан, белгиланган тўловлар амалга оширилмасдан,  мактабгача таълим бўлими томонидан катта миқдордаги қарздорликка йўл қўйилган.
Шунга кўра, Бизнес-омбудсман томонидан Корхона манфаатида Наманган туманлараро иқтисодий судига даъво аризалар киритилиб, суднинг ҳал қилув қарорлари билан Давлатобод туман Мактабгача таълим бўлими ҳисобидан Корхона фойдасига 339, 7 миллион сўмлик қарздорликни ундириш белгиланди.
Аввалироқ тадбиркорлик субъектлари ва давлат ташкилотлари ўртасида шартнома тузишда вужудга келадиган муаммолар батафсил ёритилган эди

С отдела дошкольного образования Давлатабадского района взыскана задолженность предпринимателя в размере 339,7 миллионов сумов
ЧП «Catering» (название изменено), осуществляющее деятельность в Наманганской области, столкнулось с проблемами во взыскании средств с государственного органа по договору и обратилось к Бизнес-омбудсману.
В частности, между Предприятием и Отделом дошкольного образования Давлатабадского района заключено 6 договоров об оказании аутсорсинговых услуг по поставке продуктов питания. По всем заключенным договорам, Предприятием оказаны услуги на общую сумму в размере 385, 9 миллионов сумов. Несмотря на это, данные средства не были выплачены Отделом образования и возникла задолженность в крупном размере.
В этой связи, Бизнес-омбудсманом в интересах Предприятия внесены иски в Наманганский межрайонный экономический суд, в результате чего решениями суда установлено взыскание со счёта Отдела дошкольного образования Давлатабадского района в пользу Предприятия задолженности в размере 339, 7 миллион сумов.
Ранее мы писали статью о проблемах, возникающих у предпринимателей при заключении договоров с государственными учреждениями.