Бизнес-омбудсман тадбиркорнинг мулкини ноқонуний олиб қўйиш ҳолатини олдини олди
Бизнес-омбудсман девонига Яккабоғ туманида фаолият юритувчи “Комилон” фермер хўжалиги ҳоким қароридан норози бўлиб мурожаат қилган.
Ўрганишлар натижасига кўра, 2019 йилда туман ҳокимлиги томонидан фермер хўжалигига сутни қайта ишлаш лойиҳасини амалга ошириш учун ер майдони ажратилган. Фермер хўжалиги томонидан лойиҳанинг 50 фоиздан ортиғи амалга оширилган бўлишига қарамасдан, туман ҳокимининг 2022 йилдаги қарори билан ер ажратиш тўғрисидаги қарор бекор қилинган.
Ваҳоланки, “Маъмурий тартиб-таомиллар тўғрисида”ги Қонуннинг 16-моддасига мувофиқ виждонан ҳаракат қилувчи манфаатдор шахсларнинг маъмурий ҳужжатга бўлган ишончи қонун билан қўриқланади.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Президентнинг ПФ-6243-сон Фармонининг 4-бандига мувофиқ туман ва шаҳар маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан ер участкаларига бўлган ҳуқуқларни белгилаш, эътироф этиш, ўзгартириш, бекор қилиш ҳуқуқи 2021 йил 1 августдан бекор қилинган.
Ушбу ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан фермер хўжалиги манфаатида Қарши туманлараро маъмурий судига шикоят киритилган ва натижада фермер хўжалиги манфаатига зид тарзда чиқарилган ҳоким қарори ҳақиқий эмас деб топилди.

Бизнес-омбудсман предотвратил незаконное изъятие имущества предпринимателя
Фермерское хозяйство «Комилон», осуществляющее деятельность в Яккабагском районе, обратилось в аппарат Бизнес-омбудсмана с жалобой на решение хокима.
Согласно результатам изучения, в 2019 году районным хокимиятом фермерскому хозяйству выделен земельный участок для реализации проекта по переработке молока. Несмотря на то, что фермерским хозяйством было реализовано более 50% проекта, решение о выделении земли было отменено новым решением хокима района от 2022 года.
Однако в соответствии со статьёй 16 Закона «Об административных процедурах» доверие добросовестно действующих заинтересованных лиц к административному акту охраняется законом.
Кроме того, в соответствии с пунктом 4 Указа Президента Республики Узбекистан №УП-6243 с 1 августа 2021 года отменено установление, признание, изменение, отмена прав на земельные участки местными органами государственной власти района и города.
По данному положению Бизнес-омбудсманом внесена жалоба в Каршинский межрайонный административный суд в интересах фермерского хозяйства, в результате чего решение хокима, противоречащее интересам фермерского хозяйства, было признано недействительным.