Тадбиркорга ҚҚС салбий фарқ суммасини қайтаришда кўмаклашилди
Жиззах вилоятида фаолият кўрсатувчи “Service” АЖ (номи ўзгартирилган) ҚҚС салбий фарқ суммасини қайтаришда ёрдам сўраб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, 673,9 миллион сўм ҚҚС салбий фарқ суммасини Жамиятнинг ҳисобрақамига қайтаришда муаммолар вужудга келган. Таъкидлаш лозимки, Жамиятнинг бошқа солиқ турларидан қарздорликлари мавжуд бўлмаган ва унинг фаолиятида ўтказилган камерал солиқ текшируви давомида тадбиркор томонидан тақдим этилган ҳужжатларда хато-камчиликлар аниқланмаган.
Таъкидлаш лозимки, Солиқ кодексининг 138-моддасига мувофиқ, ҚҚС суммаси ўрнини қоплашга нисбатан камерал солиқ текшируви солиқ тўловчи томонидан солиқ даври учун солиқ ҳисоботи тақдим этиш чоғида солиқ органлари ҚҚСнинг салбий суммаси ўрнини қоплаш (қайтариш) тўғрисида хабардор қилинган кундан эътиборан 60 кун ичида солиқ органининг буйруғисиз, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланган тартибда амалга оширилади.
Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан амалга оширилган ишлар натижасида Жиззах вилояти давлат солиқ бошқармаси томонидан “Service” АЖга қопланиши лозим бўлган 673,9 миллион сўм ҚҚС салбий фарқ суммаси қайтарилди.

Предпринимателю оказано содействие в возврате отрицательной суммы НДС
АО «Service» (название изменено), осуществляющее деятельность в Джизакской области, обратилось к Бизнес-омбудсману за содействием в возврате отрицательной суммы НДС.
Установлено, что Общество столкнулось с проблемами в возврате отрицательной суммы НДС в размере 673,9 миллионов сумов. Следует отметить, что у Общества не имелось задолженности по другим видам налогов. Вместе с тем, в ходе камеральной налоговой проверки, ошибок в представленных предпринимателем документах выявлено не было.
Стоит отметить, что в статье 138 Налогового кодекса предусмотрено, что камеральная налоговая проверка в отношении возмещения сумм НДС осуществляется в порядке, установленном Кабинетом Министров Республики Узбекистан, без приказа налогового органа в течение 60 дней со дня уведомления налоговых органов о возврате отрицательной суммы НДС при представлении налогоплательщиком налоговой отчетности за налоговый период.
В результате работы, осуществлённой сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана, Государственным налоговым управлением Джизакской области возвращена АО «Service» отрицательная сумма НДС в размере 673,9 миллионов сумов.