Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар қўмитасининг 71-сессияси бошланиб, унда Бизнес-омбудсман Дилмурод Касимов нутқ билан чиқди.
Ўз нутқида Дилмурод Касимов Бизнес-омбудсман институтининг фаолияти бир неча йўналишда, хусусан, тадбиркорлар фаолиятидаги текширувларни қонунийлиги устидан мониторингни амалга ошириш, тадбиркорлик соҳасида қонунчиликни такомиллаштириш, тадбиркорларни мурожаатларини кўриб чиқиш ва уларга амалий ёрдам кўрсатиш бўйича ишлар олиб борилиши таъкидланди.
Шунингдек,
пандемиянинг тадбиркорлик субъектларига салбий таъсирини юмшатиш бўйича Бизнес-омбудсман
томонидан 143 таклиф киритилганлиги,
қонунчиликка кичик тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш бўйича 30 ҳуқуқий ҳужжатлар ишлаб чиқилганлиги
қайд этилди. Ушбу тадбирлар натижасида пандемиядан зарар кўрган 100 мингдан ортиқ тадбиркорлик
субъектларининг фаолияти тикланганлиги таъкидланди.
Шу билан бирга, тадбиркорларга давлат органларидаги коррупция ҳолатлари юзасидан аноним мурожаатлар юбориш имконини берувчи махсус платформа (БОСИМ) Бизнес-омбудсман томонидан ишлаб чиқилганлиги айтиб ўтилди.
Ўз
навбатида, тадбир иштирокчилари томонидан Бизнес-омбудсман институтининг
ваколатлари ва тадбиркорларни ҳимоя қилиш механизмлари борасида қизиқиш
билдирилди.
Таъкидлаш лозимки, ЎРҚ-440-сон Қонунига мувофиқ, Бизнес-омбудсман институтига жуда кенг ваколатлар берилган. Жумладан:

Вчера, 22 февраля, открылась
71-я сессия Комитета ООН по экономическим, социальным и культурным правам, на которой заслушан доклад Бизнес-омбудсмана Дилмурода Касимова.
В своём выступлении Дилмурод Касимов отметил, что деятельность института Бизнес-омбудсмана ведётся по нескольким направлениям, в частности, осуществление мониторинга законности проверок предпринимателей, совершенствование законодательства в сфере предпринимательства, рассмотрение обращений предпринимателей и оказание им с практической помощи.
Так, подчеркнуто,
что Бизнес-омбудсманом внесено 143 предложения по смягчению негативного влияния
пандемии на субъектов предпринимательства, разработано 30 нормативно-правовых
актов по поддержке малого бизнеса. В результате этих мер восстановлена деятельность более 100 тысяч субъектов
предпринимательства, пострадавших от пандемии.
Помимо этого отмечено, что Бизнес-омбудсманом разработана специальная платформа (БОСИМ), позволяющая предпринимателям отправлять анонимные обращения о фактах коррупции в государственных органах.
В свою
очередь участники выразили заинтересованность о полномочиях института Бизнес-омбудсмана
и механизмах защиты предпринимателей.
Следует отметить, что Законом №ЗРУ-440, институту Бизнес-омбудсмана предоставлен ряд широких полномочий, в частности: