17 февраль куни Ўзбекистон бизнесининг коррупцияга қарши курашиш Хартиясининг илк аъзолигига қабул қилинган 50 та тадбиркорлик субъектига аъзолик сертификатларини топшириш маросими бўлиб ўтди. Улар орасида “ANGLESEY FOOD” МЧЖ (Korzinka.uz супермаркетлар тармоғи), “UNION INSURANCE” МЧЖ, “CRANTAS GROUP” МЧЖ ва бошқа тадбиркорлар бор.
Сертификатларни топшириш маросимида Бизнес-омбудсман ўринбосари Жамшид Урунов иштирок этди.
Маълумот учун: “Ўзбекистон бизнесининг коррупцияга қарши курашиш Хартияси” 2021 йилнинг август ойида Бизнес-омбудсман, Савдо-саноат палатаси ва Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан тасдиқланиб, Махсус комиссиянинг 2022 йилнинг 1 февраль куни бўлиб ўтган биринчи йиғилиши қарори билан ташаббус билдирган илк 50 та тадбиркорлик субъекти Хартия аъзолигига қўшилган.
Эслатиб ўтамиз, коррупцияга қарши курашиш Хартияси тадбиркорлик субъектларининг молиявий фаолиятини бошқариш, шартнома муносабатлари ва бошқа муҳим йўналишларда коррупция хавфларининг олдини олишга қаратилган ҳужжат бўлиб, унга қўшилиш тадбиркорлик субъектлари томонидан ихтиёрий равишда амалга оширилади.
Коррупцияга қарши курашиш Хартиясига аъзо бўлиш учун Махсус комиссия ишчи органи - Савдо-саноат палатасига мурожаат қилишингиз мумкин.

17 февраля проведена церемония вручения сертификатов членства Антикоррупционной Хартии бизнеса Республики Узбекистан первым 50 субъектам предпринимательства. Среди данных субъектов числятся ООО “ANGLESEY FOOD” (сеть супермаркетов Korzinka.uz), ООО “UNION INSURANCE”, ООО “CRANTAS GROUP” и другие субъекты предпринимательства.
На церемонии принял участие заместитель Бизнес-омбудсмана Жамшид Урунов.
Для сведения: “Антикоррупционная хартия бизнеса Республики Узбекистан” была утверждена в августе 2021 года, и решением первого заседания Специальной комиссии от 1 февраля 2022 года были одобрены 50 субъектов предпринимательства в качестве участников Хартии.
Следует отметить, что Антикоррупционная хартия является документом, направленным на предотвращение коррупционных рисков в сфере управления финансовой деятельностью субъектов предпринимательства, договорных отношений и других важных сферах, а присоединение к документу осуществляется на добровольной основе.
Для присоединения к Антикоррупционной Хартии, обращайтесь к рабочему органу Специальной комиссии – Торгово-промышленной палате.