Тадбиркорга бузилган объекти учун компенсация белгиланишида кўмаклашилди
Сирдарё вилоятида фаолият юритувчи ЯТТ “К.М.” мулкий ҳуқуқлари  Гулистон шаҳар ҳокимлиги томонидан бузилганлигидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Гулистон шаҳрини архитектуравий-режали қуришни тубдан янгилаш доирасида шаҳар ҳокимининг қарори қабул қилиниб, тадбиркорга тегишли савдо дўкони бузилган. Таъкидлаш лозим, бузилган бино 67,3 млн сўмга баҳоланган. Бироқ, бузилган бино учун компенсация бюджетда маблағлар етишмаслиги важи билан тўланмасдан келинган.
Ваҳоланки, қонунчиликда олиб қўйилаётган ер участкасидаги уйни, бошқа иморатларни, иншоотларни ёки экинларни бузиб ташлашга зарарларнинг ўрни бозор қиймати бўйича олдиндан ва тўлиқ қоплангунига қадар йўл қўйилмаслиги белгиланган.
Шунга кўра, Бизнес-омбудсман томонидан тадбиркор манфаатида фуқаролик ишлари бўйича Гулистон туманлараро судига даъво ариза киритилиб, суднинг 2022 йил 6 январдаги хал қилув қарори билан Гулистон шаҳар ҳокимлигининг ҳисобидан тадбиркор фойдасига 67,3 млн сўмлик компенсация ундириш белгиланди.

Оказано содействие предпринимателю в установлении компенсации за снесённый объект
ИП «К.М.», осуществляющий деятельность в Сырдарьинской области, обратился к Бизнес-омбудсману о нарушении своих имущественных прав хокимиятом города Гулистан.
В частности, установлено, что в рамках обновления архитектурно-планировочной застройки города Гулистана, принято соответсвующее решение хокима, в результате чего был снесён магазин, принадлежащий предпринимателю. Стоит отметить, что снесённое здание оценено в 67,3 млн сум. Однако компенсация за снесённое здание не была выплачена ссылаясь на отсутствие средств.
Законодательством установлено, что не допускается снос дома, иных строений, сооружений или насаждений на изымаемом земельном участке до предварительного и полного возмещения убытков по рыночной стоимости.
В этой связи, Бизнес-омбудсманом в интересах предпринимателя внесён иск в Гулистанский межрайонный суд по гражданским делам, в результате чего решением суда от 6 января 2022 года установлено взыскание со счёта хокимията в пользу предпринимателя компенсации в размере 67,3 млн сум.