Солиқни бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти амалда тақдим этилмоқдами?
Самарқанд вилоятида тадбиркорлик фаолиятини юритаётган “Макон” МЧЖ (номи ўзгартирилган) солиқ қарзларини бўлиб-бўлиб тўлаш бўйича амалий ёрдам беришни сўраб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, маълум қилинишича, ҳудудий солиқ идораси томонидан Жамият фаолиятида ўтказилган камерал солиқ текшируви натижасида ер қаъридан фойдаланганлик учун 2 млрд сўмлик солиқ ҳисобланган. Бунда, ҳосил бўлган 2 млрд сўмлик солиқ қарзини бир йўла тўлаш оқибатида Жамият молиявий қийинчиликка учраши хавфи юзага келган.
Таъкидлаш лозим, Солиқ кодексида солиқ тўловчи бўлган тадбиркорларга солиқни бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти берилган бўлиб, юқоридаги ҳолат ушбу имкониятни бериш асосларидан бири сифатида белгиланган.
Шунга кўра, маҳаллий тадбиркорга амалий ёрдам бериш мақсадида Бизнес-омбудсман ва Давлат солиқ қўмитаси томонидан олиб борилган ишлар натижасида, Жамият ҳосил бўлган солиқ қарзини бир йил муддатга бўлиб-бўлиб тўлаш имкониятига эга бўлди.

Предоставляется ли рассрочка по уплате налога на практике?
ООО «Макон» (название изменено), осуществляющее предпринимательскую деятельность в Самаркандской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с просьбой оказать помощь в получении рассрочки по уплате налоговой задолженности.
В частности, установлено, что по результатам налоговой проверки, проведенной в деятельности Общества региональным налоговым органом, начислен налог за пользование недрами в размере 2 млрд. сумов. При этом, единовременная уплата данной суммы Обществом могла бы повлечь угрозу возникновения признаков его финансовой несостоятельности.
Стоит отметить, что в Налоговом кодексе предусмотрено предоставление налогоплательщику-предпринимателю рассрочки по уплате налогов, а вышеупомянутое положение является одним из условий для этого.
В этой связи, в целях оказания содействия местному предпринимателю, Бизнес-омбудсманом и Государственным налоговым комитетом осуществлена совместная работа, в результате чего Обществу предоставлена рассрочка на год по уплате налоговой задолженности