Тадбиркорга берилиши рад этилган кўчмас мулкга алоқадор ҳужжатни расмийлаштириш мажбурияти юклатилди
Бизнес-омбудсман девонида Қашқадарё вилояти, Ғузор туманида фаолият юритувчи “Келажак” хусусий корхонаси (номи ўзгартирилган) кўчмас мулкнинг давлат рўйхатидан ўтказишда амалий ёрдам кўрсатиш тўғрисидаги мурожаати ўрганиб чиқилди.
Маълум бўлишича, хусусий корхона умумий майдони 3,37 гектар савдо мажмуаси деярли 2 миллиард 780 миллион сўмга аукцион савдосидан сотиб олган.
Корхона мазкур кўчмас мулкка кадастр паспортини расмийлаштириш учун ариза билан мурожаат қилган, аммо ариза Давлат кадастрлари палатаси Ғузор туман филиали томонидан асоссиз рад қилинган.
Мазкур мурожаатни Бизнес-омбудсман девонида ўрганиш жараёнида, Корхонага нисбатан кадастр идораси томонидан қонун ҳужжатларида ўрнатилган тартибга зид равишда ҳаракатлар амалга оширилганлиги аниқланган.
Шунга кўра, Бизнес-омбудсманнинг Қарши туманлараро маъмурий судига тадбиркор манфаатида киритилган аризаси натижасида Давлат кадастрлари палатаси Ғузор тумани филиалига тегишли кадастр паспортни расмийлаштириб бериш мажбурияти юклатилди.

Возложено обязательство оформить документ, касающийся недвижимого имущества, в котором ранее было отказано предпринимателю
В аппарате Бизнес-омбудсмана рассмотрено обращение частного предприятия «Келажак» (название изменено), осуществляющего деятельность в Гузарском районе Кашкадарьинской области, об оказании помощи в государственной регистрации недвижимого имущества.
Установлено, что частным предприятием приобретен торговый центр общей площадью 3,37 га посредством аукциона почти за 2 миллиарда 780 миллионов сумов.
Предприятием подано заявление на получение кадастрового паспорта на объект недвижимости, но заявление было необоснованно отклонено Гузарским районным филиалом палаты государственных кадастров.
В ходе изучения данного обращения в аппарате Бизнес-омбудсмана выявлено, что со стороны органов кадастра в отношении Предприятия совершены действия, противоречащие требованиям законодательства.
В связи с чем, Бизнес-омбудсманом в интересах Предприятия внесена жалоба в Каршинский межрайонный административный суд, которая была удовлетворена судом. В частности, решением суда на Гузарский районный филиал палаты государственных кадастров возложено обязательство оформить кадастровый паспорт недвижимости на частное предприятие.