Тадбиркорга ҳисобланган қўшимча солиқ суммаси бекор қилинди
“Қурилиш” МЧЖ (номи ўзгартирилган) Жиззах вилоят Давлат солиқ бошқармаси хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Мурожаатда маълум қилинишича, “Қурилиш” МЧЖ томонидан айрим қурилиш материалларини харид қилиш юзасидан бошқа тадбиркорлик субъекти билан шартномалар тузилган бўлиб, улар бўйича солиқ бошқармаси томонидан Жамиятга нисбатан камерал солиқ текшируви тайинланган. Текширув натижаси бўйича Жамиятнинг ҳисоб рақамидан 187 миллион сўм маблағни ундириш тўғрисида қарор қабул қилинган.
Мазкур мурожаатни Бизнес-омбудсман девонида ўрганиш жараёнида, Жамиятга нисбатан солиқ идораси томонидан қонун ҳужжатларида ўрнатилган тартибга зид равишда ҳаракатлар амалга оширилганлиги аниқланган.
Шундан сўнг, Бизнес-омбудсман томонидан Жамият манфаатида Жиззах туманлараро маъмурий судига шикоят аризаси киритилиб, суд томонидан ушбу ариза қаноатлантирилган. Хусусан, суд томонидан Жиззах вилоят Давлат солиқ бошқармасининг Жамиятга нисбатан ҚҚС бўйича қўшимча 187 миллион сўм ундириш тўғрисида қабул қилинган қарори ҳақиқий эмас деб топилди.

Отменена сумма налога, доначисленная в отношении предпринимателя
ООО «Курилиш» (название изменено) обратилось к Бизнес-омбудсману, несогласное с действиями государственного налогового управления Джизакской области.
Как сообщалось в обращении, ООО «Курилиш» заключены договора с другим субъектом предпринимательства на приобретение строительных материалов, а позже налоговым управлением была назначена камеральная налоговая проверка по данным договорам. По результатам проверки принято решение о взыскании со счета Общества более 187 миллионов сумов.
В ходе изучения данного обращения в аппарате Бизнес-омбудсмана выявлено, что со стороны ГНУ в отношении Общества совершены действия, противоречащие требованиям законодательства.
В связи с этим, Бизнес-омбудсманом в интересах Общества внесена жалоба в Джизакский межрайонный административный суд, которая была удовлетворена судом. В частности, решением суда отменено решение ГНУ о взыскании 187 миллионов сумов.