Солиқ органининг тадбиркорга нисбатан қабул қилинган қарори ҳақиқий эмас деб топилди
Бизнес-омбудсман Навоий вилоят Давлат солиқ бошқармасига нисбатан киритилган даъво бўйича судда ютди. Шикоят ариза  “Grand” МЧЖга (номи ўзгартирилган) нисбатан қабул қилинган Давлат солиқ бошқармасининг қарорини ҳақиқий эмас деб топиш юзасидан киритилган эди.
Аниқланишича, “Grand” МЧЖ фаолиятида Навоий вилоят Давлат солиқ бошқармаси томонидан камерал солиқ текшируви ўтказилган. Уни натижасида, корхона ва бошқа тадбиркорлик субъектлари ўртасида тузилган шартномалар қалбаки ва кўзбўямачилик асосида тузилганлиги тўғрисида асоссиз хулосага келинган ва Жамият ҳисоб рақамига инкассо топшириқномаси қўйилган.
Таъкидлаш лозим, ҳуқуқни суиистеъмол қилишнинг, битим қалбақилигининг (кўзбўямачилик учун тузилганлигининг) ҳолатларини аниқлаш, уларнинг оқибатларини қўллаш солиқ органлари томонидан, солиқ тўловчи норози бўлган тақдирда эса, солиқ органларининг даъвоси бўйича суд томонидан амалга оширилиши қонунчиликда белгиланган. Шу билан бирга, солиқ бошқармаси томонидан қарор қабул қилишда “Grand” МЧЖ иштирок этмаган ва ўз фикрини билдириш имконияти берилмаган.
Ушбу ҳолат юзасидан, Бизнес-омбудсман томонидан Навоий туманлараро маъмурий судига шикоят киритилди ва суд қарори билан Навоий вилоят Давлат солиқ бошқармасининг қарори ҳақиқий эмас деб топилди.

Решение налогового органа, принятое в отношении предпринимателя, признано недействительным
Бизнес-омбудсман выиграл иск, внесённый в отношении Государственного налогового управления Навоийской области. Исковая жалоба была внесена в целях признания недействительным решения Государственного налогового управления, принятого в отношении ООО «Grand» (название изменено).
Установлено, что в деятельности ООО «Grand» проведена камеральная налоговая проверка Государственным налоговым управлением Навоийской области. По её результатам принято необоснованное решение о том, что Обществом заключены мнимые (притворные) сделки с другими субъектами предпринимательства, и на счет предприятия было выставлено инкассовое поручение.
Следует отметить, что согласно требованиям законодательства установление случаев злоупотребления правом, мнимости (притворности) сделки, а также применение их последствий осуществляется налоговыми органами, а при несогласии налогоплательщика — судом по иску налоговых органов. Вместе с тем, в принятии решения налогового управления, ООО «Гранд» не принимало участия и, следовательно, не имело возможности выразить свое мнение.
По данному положению Бизнес-омбудсман внес исковую жалобу в Навоийский межрайонный административный суд, который принял решение о признании недействительным решение Навоийского областного государственного налогового управления.