Оммавий ахборот воситасида чоп этилган мақола юзасидан МАЪЛУМОТНОМА
25.11.2021 йилда ANHOR.UZ сайти орқали “Зарафшон дарёсининг ўзанида қум ва шағални ноқонуний қазиб олиш давом этмоқда” сарлавҳали мақоласи эълон қилинди.
Мақолада вилоят экология ходими Б.Муҳаммедовнинг сўзлари келтирилиб, унга кўра, Зарафшон дарёсининг ўзанида ўзанни қўм-шағал аралашмасидан тозалаш йўналишида фаолият юритаётган тадбиркорлик субъектлари томонидан қонунчилик талабларига риоя этилишини ўрганиш учун, хусусан, дарё ўзаннинг чуқурлигини аниқ ўлчаш учун борилганда, тадбиркор томонидан Бизнес-омбудсмандан рухсат олиш зарурлигини таъкидланган.
Шунингдек, экология ходими томонидан дарё ўзанидаги ҳолат экологлардан бошқа ҳеч кимни қизиқтирмаётганга ўхшашлиги ва экология ходимларига ўзларининг бевосита вазифаларини бажаришга қўйишмаётганлиги маълум қилинган.
Ваҳоланки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 30 октябрдаги ПФ-5863-сонли ҳамда 2018 йил 27 июлдаги ПФ-5490-сонли Фармонларига асосан,
2019 йил 1 ноябрдан бошлаб Давлат экология қўмитасининг давлат инспекторлари дарёлар, сойлар, кичик дарё ва кўлларнинг ўзанлари ва сувни муҳофаза қилиш зоналарини тозалаш, шунингдек, уларнинг қирғоқларини мустаҳкамлаш ишларини амалга оширилишини назорат қилиш мақсадида ўтказиладиган тезкор тадбирлари Бизнес-омбудсманни улар ўтказилгандан сўнг Текширувларни электрон рўйхатга олиш ягона тизимида рўйхатдан ўтказиш орқали 24 соат ичида хабардор қилинади.
Мазкур қонун ҳужжати талабига асосан Давлат экология қўмитаси юқоридаги назорат ваколатини бажаришда Бизнес-омбудсмандан рухсат олиши талаб этилмайди, фақат ўтказилган текшириш бўйича хабардор қилиниши лозим.

Официальное заявление по поводу статьи в социальных сетях
25 ноября 2021 года на сайте ANHOR.UZ была опубликована статья с заголовком «В русле реки Зеравшан продолжается незаконная добыча песка и гравия».
По словам сотрудника областной экологии Б. Мухаммедова при посещении места добычи с целью изучения соблюдения требований законодательства субъектами предпринимательства, специализирующимся на добыче гравия и песка русле реки Зерафшан, в частности для точного измерения заглубления русла, предпринимателем создано препятствие под предлогом предварительного получения разрешения Бизнес-омбудсмана.
Вместе с тем, сотрудник экологии отметил, что ситуация в русле реки не интересует никого, кроме экологов, и что экологам создаются препятствия в выполнении их прямых обязанностей.
При этом, согласно Указам Президента Республики Узбекистан №УП-5863 от 30 октября 2019 года и №УП-5490 от 27 июня 2018 года, начиная с 1 ноября 2019 года проведение государственными инспекторами Госкомэкологии оперативных контрольных мероприятий при выявлении несоблюдения требований законодательства при проведении работ по расчистке русел и водоохранных зон рек, саев, ручьев и озер, а также укреплению их берегов осуществляется без предварительного согласования с Бизнес-омбудсманом с последующим обязательным его уведомлением путем регистрации проведенной проверки в Единой системе электронной регистрации проверок в течение 24 часов с момента начала проверки.
В соответствии с требованиями данного законодательства Государственный экологический комитет  не обязан получать разрешение Бизнес-омбудсмана на осуществление вышеуказанных контрольных полномочий, а должен лишь уведомить его о проверке.