Ижара шартномаси бекор қилинмасдан, ер майдони бошқа эгаларга ажратилиши қонунийми?
Навоий вилоятида фаолият юритувчи “Business” МЧЖ мулкий ҳуқуқлари бузилганлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Хатирчи туман ҳокимининг қарори билан Жамиятга 1266,7 Га ер майдони 25 йил муддатга ижарага ажратилган. Ижара шартномасини муддати тугамаганлигига қарамай, мазкур ер майдонларини Пиллачилик ва қоракўлчиликни ривожлантириш қўмитасига (Қўмита) доимий эгалигига бериш юзасидан туман ҳокимининг қарори қабул қилинган. Таъкидлаш жоиз, Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-6059-сон Фармонига кўра, қоракўл зотли қўйларни кўпайтиришга мўлжалланган барча яйловлар Қўмитанинг доимий эгалигига ўтказилиши белгиланган ва унга асосан Навоий вилоят ҳокимининг қарори билан ўтказиладиган мавжуд яйлов ер майдонларининг рўйхати тасдиқланган ва рўйхатга “Business” МЧЖга тегишли ер майдонлари ҳам киритилган.
Ушбу ҳолатда тадбиркор билан тузилган ижара шартномаси бекор қилинмасдан, ер майдонлари ҳокимлик томонидан бошқа эгаларга ажратилиши қонунийми? Ер кодексига асосан, тадбиркорнинг ер участкасига бўлган ижара ҳуқуқи фақат ижара шартномасини бекор қилиш йўли билан амалга оширилади. Шу билан бирга, ижара шартномасини муддатидан олдин бекор қилиш тарафларнинг келишуви билан, бундай келишувга эришилмаганда, суднинг ҳал қилув қарори билан амалга оширилади.
Ушбу ҳолат юзасидан, Бизнес-омбудсманнинг Навоий туманлараро маъмурий судига киритилган шикоят аризаси натижасида, Хатирчи туман ҳокимлигининг қароридаги “Business” МЧЖга тегишли қисмлари ҳақиқий эмас деб топилди.

Законно ли передавать земельный участок другим владельцам без расторжения договора аренды?
ООО «Business», осуществляющее деятельность в Навоийской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на нарушение имущественных прав.
Установлено, что решением хокима Хатирчинского района Обществу передано в аренду 1266,7 га земли сроком на 25 лет. Несмотря на то, что срок договора аренды еще не истек, хоким района принял решение о передаче земельных участков Комитету по развитию шелководства и каракулеводства (Комитет). Следует отметить, что Указом Президента Республики Узбекистан №УП-6059, предусмотрена передача всех пастбищ, предназначенных для развития каракулеводства, в постоянное владение Комитету. На этом основании решением хокима Навоийской области утвержден список земельных участков, предназначенных для передачи Комитету, среди которых были также земельные участки ООО «Business».
В этом случае, законно ли со стороны хокимията передавать земельные участки другим владельцам без расторжения договора аренды с предпринимателем? В соответствии с Земельным кодексом право аренды земельного участка предпринимателем прекращается путем расторжения договора аренды. Однако досрочное расторжение договора аренды производится по соглашению сторон, при отсутствии такого соглашения - по решению суда.
По данному положению, Бизнес-омбудсманом внесена жалоба в Навоийский межрайонный административный суд, в результате чего решение хокима Хатырчинского района, в части касающейся ООО «Business», признано недействительным.