Бизнес-омбудсман хуфиёна иқтисодиётга алоқадорликда асоссиз айбланган тадбиркорга ёрдам берди
“Файз” ХК (номи ўзгартирилган) томонидан сотиб олинган маҳсулотлар бўйича 829,5 миллион сўм ҚҚС суммаси солиқ ҳисоботида акс эттирилган. Жиззах вилоят солиқ бошқармасининг ходимлари томонидан корхона фаолиятида камерал ва сайёр солиқ текширувлари ўтказилиб, уларнинг натижаси бўйича қонунбузилиш ҳолатлари аниқланмаган.
Шунга қарамай, бошқарма ходими З.М. томонидан корхона хуфиёна иқтисодиёт билан шуғулланган тадбиркорлик субъектлари билан қалбаки ва кўзбўямачилик учун битимлар тузганлиги сабабли 829,5 миллион сўм ҚҚС суммасини ҳисобдан чиқариш тўғрисида асослантирилмаган хулоса тузилган.
Шу билан бирга, ушбу ҳолат бўйича тўпланган ҳужжатлар корхона мансабдор шахсларига нисбатан чора кўриш учун Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг Жиззах вилоят бошқармасига юборилган. Ўтказилган суриштирувлар натижасида корхона фаолиятида ҚҚС тўлашдан бўйин товлаш ёки уни яширишда ифодаланган жиноят аломатлари ёки бошқа қонун бузилиш ҳолатлари аниқланмаган ва тўпланган ҳужжатлар бошқармага қайтариб юборилган.
Солиқ кодексига кўра, битим қалбакилигининг (кўзбўямачилик учун тузилганлигининг) ҳолатларини аниқлаш, шунингдек уларнинг оқибатларини қўллаш солиқ органлари томонидан, солиқ тўловчи норози бўлган тақдирда эса, солиқ органларининг даъвоси бўйича суд томонидан амалга оширилади.
Агар ҳисобга олиш ҳуқуқи товарларни (хизматларни) олиш бўйича қалбаки ёки кўзбўямачилик учун тузилган битим натижасида вужудга келганлигига оид далиллар мавжуд бўлса, солиқ органлари ҳисобга олишни бекор қилишни ёки унга тузатишни амалга оширишга ҳақли.
Бизнес-омбудсманнинг тадбиркор манфаатида судга киритилган даъво аризаси натижасида, Жиззах вилоят солиқ бошқармасининг “Файз” ХКга 829,5 миллион сўмдан ортиқ солиқ ҳисоблашдан иборат ҳаракати қонунга ҳилоф деб топилди ва 2021 йил 6 апрелдаги 30-сонли қарор ҳақиқий эмас деб топилди.

Бизнес-омбудсман помог предпринимателю, необоснованно обвиненному в вовлечении в теневую экономику
ИП «Файз» (название изменено) отразило в налоговом отчете сумму НДС в размере 829,5 млн. сумов на приобретенную продукцию. Сотрудники налогового управления Джизакской области провели камеральную и выездную налоговые проверки в деятельности Предприятия, по результатам которых нарушений не выявлено.
Несмотря на это, сотрудником государственного налогового управления З.М. составлено необоснованное заключение о списании суммы НДС в размере 829,5 млн. сумов в связи с тем, что предприятие заключало мнимые и притворные сделки с субъектами предпринимательства, вовлеченными в теневую экономику.
Вместе с тем, собранные по данному делу документы были направлены в Джизакское областное управление Департамента по борьбе с экономическими преступлениями для принятия мер в отношении должностных лиц Предприятия. По результатам проведенного расследования, нарушений в деятельности Предприятия выявлено не было, а собранные документы возвращены в налоговое управление.
В соответствии с Налоговым кодексом, установление случаев мнимости (притворности) сделки, а также применение их последствий осуществляется налоговыми органами, а при несогласии налогоплательщика — судом по иску налоговых органов.
Также, налоговые органы вправе произвести отмену либо корректировку зачета, если имеются доказательства того, что право на зачет появилось в результате мнимой или притворной сделки по приобретению товаров (услуг).
В результате иска, внесенного Бизнес-омбудсманом в пользу предпринимателя, действия налогового управления Джизакской области по исчислению налогов в ИП «Файз» на сумму более 829,5 млн. сумов признаны незаконными, а решение №30 от 6 апреля 2021 года признано недействительным.