27-Sentabr, 2021-yil
Ижтимоий тармоқларда Наманган шаҳрида фаолият олиб борувчи тадбиркорнинг савдо шаҳобчаси ҳокимлик томонидан бузилиши юзасидан мурожаат тарқалган эди
Аниқланишича, тадбиркор М. Абдулхаевага Наманган шаҳар ҳокимининг 2021 йил 28 апрелдаги 316-сон қарори билан 650 кв. метр ер майдонининг 25 кв. метрига қурилган музқаймоқ ва салқин ичимликлар сотиш шаҳобчаси фойдаланишга ажратилган. Шунга қарамай, Наманган шаҳар ҳокимлиги ва шаҳар Қурилиш бошқармаси масъул ходимлари томонидан жорий йилнинг май-июнь ойларида тадбиркор унга тегишли бино-иншоотлари бузилиши ва ободонлаштириш учун ажратилган ер майдони давлат ва жамоат эҳтиёжи учун олиниши тўғрисида оғзаки огоҳлантирилган
Ушбу ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан Наманган вилояти ҳокимига мол-мулкни ёки мулкий ҳуқуқларни топширишни асоссиз равишда талаб қилиш ва қонун ҳужжатлари талабларининг бузилишига йўл қўйган мансабдор шахсларга нисбатан белгиланган тартибда жазо чоралари қўлланилиши тўғрисида Огоҳлантириш киритилди.

В социальных сетях распространилось обращение о сносе хокимиятом торговой точки предпринимателя, осуществляющего деятельность в городе Намангане.
Установлено, что предпринимателю М. Абдулхаевой решением хокима города Намангана от 28 апреля 2021 года No-316 в пользование выделена торговая точка для продажи мороженого и безалкогольных напитков размером 25 кв.метров. Несмотря на это, в мае-июне текущего года ответственные лица хокимията города Намангана и городского управления строительства в устной форме предупредили предпринимателя о сносе принадлежащих ему объектов, а также об изъятии земельного участка для государственных и общественных нужд.
В связи с этим Бизнес-омбудсман внес хокиму Наманганской области Предупреждение о применении в установленном порядке мер наказания в отношении должностных лиц за необоснованное требование передать имущество или имущественных прав, а также нарушение требований законодательства.