Давлат органи тадбиркорга 314 миллион сўмдан ортиқ тўлайдиган бўлди
Бизнес-омбудсман Пахтакор туман халқ таълими бўлимидан қарздорликни ундириш юзасидан киритган даъво аризаси бўйича судда ютди. Дўстлик туманлараро иқтисодий судининг қарори билан Пахтакор туман халқ таълими бўлимига “Қурилиш” МЧЖ (номи ўзгартирилган) фойдасига 314 миллион сўмдан ортиқ қарзни тўлаб бериш мажбурияти юклатилди.
Мазкур қарздорлик тадбиркор ва таълим бўлими ўртасида тузилган пудрат шартномаси бўйича юзага келган. Тарафлар ўртасида тузилган шартнома ҳудудий ғазначилик бўлинмаларидан рўйхатдан ўтмаганлиги ва шу сабабли шартнома кучга кирмаганлиги аниқланди*. Натижада, тадбиркор томонидан ҳақиқий бўлмаган битим бўйича ишлар амалга оширилган.
Бундай ҳолатларда тарафларнинг ҳар бири бошқасига битим бўйича олган ҳамма нарсани қайтариб бериши, олинган нарсани аслича қайтариб бериш мумкин бўлмаганида эса, унинг қийматини пул билан тўлаши шарт.
Тадбиркорлар уларни қўллаб-қувватлаш ҳақидаги чиройли сўзларни кўп эшитган, энди бу гапларнинг амалий таъсири ва натижасини ўз кундалик фаолиятида ҳис этиши керак.
Шавкат Мирзиёевнинг “Янги Ўзбекистон”
газетасига берган интервьюсидан.
Бизнес-омбудсманнинг амалиётида давлат органлари тадбиркорлардан қарздор бўлиш ҳолатлари кўп аниқланади. Статистикага кўра, 2021 йилнинг август ҳолатига Бизнес-омбудсманнинг фаолияти натижасида судлар орқали тадбиркорлар фойдасига 7, 8 миллиард сўмлик маблағларни давлат органларидан ундирилиши белгиланган.
Кўп ҳолатларда қарздорлик маҳсулотларни етказиб бериш бўйича шартнома, пудрат шартномаси, шунингдек тадбиркорларнинг бузиб ташланган объектлари бўйича вужудга келади. Президентнинг тадбиркорлар билан очиқ мулоқоти давомида ҳам давлат органларининг тадбиркорлар олдида вужудга келган қарздорлиги муҳокама қилинган эди.
Давлат раҳбари таъкидлаганидек, бугунги кунда маҳаллий ҳокимликлар бино ва иншоотларнинг бузилиши бўйича 349 нафар тадбиркордан 123 миллиард сўм қарздор.
Очиқ мулоқот якунида, барча вилоят ҳокимларига шу йил 1 сентябрга қадар тадбиркорлар билан барча ҳисоб-китоблар якунига етказиш вазифаси юклатилди.

Госорган заплатит предпринимателю более 314 миллионов
Бизнес-омбудсман выиграл дело в суде по иску о взыскании задолженности со счета Пахтакорского районного отдела народного образования. Решением Дустликского межрайонного экономического суда на Пахтакорский районный отдел народного образования возложено обязательство по выплате задолженности по договору подряда в пользу ООО “Қурилиш” (название изменено) в размере более 314 миллионов сум.
Данная сумма является задолженностью по договору подряда, заключенного между Обществом и отделом народного образования. Примечательно, что договор не вступил в силу, так как не был зарегистрирован в региональном казначейском подразделении*. Следовательно, предприниматель выполнил работы по недействительной сделке и не получил за них выплаты.
В подобных случаях, каждая из сторон обязана возвратить другой все полученное по сделке, а в случае невозможности возвратить полученное в натуре, возместить его стоимость в деньгах.
Предприниматели слышали немало красивых слов ..., а теперь нужно, чтобы они на деле ощутили практические результаты данной работы.
из интервью Шавката Мирзиёева
газете “Янги Узбекистон”.
На практике Бизнес-омбудсмана зачастую выявляются случаи задолженности государственных органов предпринимателям. Согласно статистике, за прошедший период нынешнего года в результате деятельности Бизнес-омбудсмана установлено взыскание денежных средств в размере 7,8 миллиардов сум с государственных органов в пользу предпринимателей.
В большинстве случаев задолженность возникает по договору на поставку товаров, договору подряда, а также за снесённые объекты предпринимателей. Проблема задолженности перед предпринимателями так же была поднята в ходе Открытого диалога Президента с предпринимателями. Как отметил Президент, сегодня местные хокимияты в связи со сносом зданий и сооружений задолжали 349 предпринимателям 123 миллиарда сумов.
По итогам Открытого диалога на хокимов всех областей возложена ответственность до  1 сентября текущего года завершить все расчеты с предпринимателями.