Тадбиркорга ноқонуний бузилган объект учун 226 миллион сўм компенсация тўланадиган бўлди
Бизнес-омбудсман тадбиркорнинг мулкий ҳуқуқи бузилиши юзасидан Қарши шаҳар ҳокимлигига нисбатан киритилган даъво бўйича судда ютди. Қарши туманлараро иқтисодий судининг қарори билан Қарши шаҳар ҳокимлигига “Давр” (номи ўзгартирилган) МЧЖнинг бузилган объекти учун 226 057 000 сўм миқдорида компенсация тўлаб бериш мажбурияти юклатилди.
Қарши шаҳрида фаолият юритувчи “Давр” МЧЖга тегишли ёшлар маркази ва цех биносининг бир қисми давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун бузилганлиги даъво учун сабаб бўлган. Жамият томонидан компенсация тўлаш юзасидан ҳокимликка йўлланган мурожаатлари натижа бермаган.
Эслатиб ўтамиз, зарарлар бозор қиймати бўйича дастлабки ва тўлиқ қопланмагунча, олиб қўйилаётган ер участкасида жойлашган бино ва иншоотларни бузилишига йўл қўйилмайди. Бунга кўчмас мулк объектининг бозор қиймати, юридик шахсларнинг янги жойга кўчиши билан боғлиқ харажатлар, шунингдек бой берилган фойда киради.

Предпринимателю выплатят компенсацию в размере 226 миллионов сум за незаконно снесенный объект
Бизнес-омбудсман выиграл дело против хокимията города Карши по иску о нарушении имущественных прав предпринимателя. По решению Каршинского межрайонного экономического суда на хокимият города Карши возложено обязательство по выплате компенсации ООО «Давр» (название изменено) в размере 226 057 000 сум.
Поводом для иска стал снос части здания молодежного центра и цеха ООО «Давр», осуществляющего деятельность в городе Карши, для государственных и общественных нужд. Обращения Общества о выплате компенсации, направленные в хокимият, оказались безрезультатны.
Напомним, что не допускается снос строений и сооружений на изымаемых земельных участках до предварительного и полного возмещения убытков по рыночной стоимости. Сюда входят рыночная стоимость объекта недвижимого имущества, расходы, связанные с переездом юридических лиц на новое место, а также их упущенная выгода.