Бугун Бизнес-омбудсман девонида “Давлат секторида сунъий интеллектдан фойдаланиш имкониятлари” мавзусида тренинг ташкил этилди. Тадбир “Рақамли технологиялар ва сунъий интеллектни ривожлантириш илмий-тадқиқот институти” билан ҳамкорликда ўтказилди.
Сунъий интеллект – бу нафақат инновация, балки давлат бошқарувини самарали ташкил этиш, аҳоли учун қулай имкониятлар яратиш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ва шаффофликни таъминлашнинг муҳим омили ҳисобланади.
Жаҳон тажрибаси шуни кўрсатмоқдаки, сунъий интеллектдан самарали фойдаланиш натижасида давлат хизматлари кўрсатиш тезлиги 30-40% га ошиши, инсон омили билан боғлиқ хатолар эса сезиларли даражада камайиши мумкин.
Ўзбекистонда ҳам бу йўналишда қатор вазифалар амалга оширилмоқда. Хусусан, “Рақамли Ўзбекистон – 2030” стратегияси доирасида давлат бошқаруви жараёнларини рақамлаштириш, замонавий ахборот тизимларини жорий этиш ва сунъий интеллект технологияларини қўллашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бизнес-омбудсман институти ушбу жараёнларда тадбиркорлар манфаатларини ҳисобга олган ҳолда давлат хизматларини янада шаффоф ва самарали қилишга қаратилган ташаббусларни қўллаб-қувватлайди.

Сегодня в Аппарате Бизнес-омбудсмана состоялся тренинг на тему «Возможности использования искусственного интеллекта в государственном секторе». Мероприятие проведено совместно с Научно-исследовательским институтом развития цифровых технологий и искусственного интеллекта.
Искусственный интеллект — это не только инновация, но и важный инструмент для эффективной организации государственного управления, создания удобств для населения, поддержки предпринимательства и обеспечения прозрачности.
Мировой опыт показывает, что эффективное применение искусственного интеллекта позволяет увеличить скорость предоставления государственных услуг на 30–40%, а количество ошибок, связанных с человеческим фактором, значительно сокращается.
В Узбекистане также реализуется ряд задач в этом направлении. В частности, в рамках стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030» особое внимание уделяется цифровизации процессов государственного управления, внедрению современных информационных систем и использованию технологий искусственного интеллекта.
Институт Бизнес-омбудсмана поддерживает инициативы, направленные на повышение прозрачности и эффективности государственных услуг с учетом интересов предпринимателей.