Бугун, Тошкент вилоятида "Коррупция хавфларни камайтиришда суриштирув журналистикасининг ўрни: тадқиқотлар, ҳуқуқий контекст ва амалий ўқувлар" мавзусидаги семинар-тренингга старт берилди.
30 дан ортиқ ОАВ вакиллари иштирок этаётган семинарда халқаро ва маҳаллий экспертлар томонидан коррупцияга қарши курашишда журналистик суриштирувларни сифатини ошириш, қонун ҳужжатлари ижросини назорат қилиш механизмлари бўйича маълумот берилмоқда.
Тренингда шунингдек, тадбиркорларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича юртимизда яратилган механизмлар: "Ягона давлат назорати" ахборот тизими ҳақида батафсил маълумот берилди.
Олинган билим ва кўникмалар журналистлар учун тадбиркорларнинг ҳуқуқлари ва манфаатларига оид материаллар тайёрлашда муҳим аҳамият касб этади.

Сегодня в Ташкентской области стартовал семинар-тренинг на тему: «Роль журналистских расследований в снижении коррупционных рисков: исследования, правовой контекст и практические занятия».
В семинаре, в котором принимают участие более 30 представителей СМИ, международные и местные эксперты предоставляют информацию о повышении качества журналистских расследований в борьбе с коррупцией, а также о механизмах контроля за исполнением законодательных актов.
На тренинге также была представлена подробная информация о созданных в нашей стране механизмах защиты прав и законных интересов предпринимателей, в частности об информационной системе «Единый государственный контроль».
Полученные знания и навыки будут иметь важное значение для журналистов при подготовке материалов, касающихся прав и интересов предпринимателей.