Қарздор тадбиркорга фаолиятини давом эттириши учун имконият берилди
Жиззах вилоятида фаолият юритувчи “Қувонч” ХК (номи ўзгартирилган) газ таъминоти корхонасидан бўлган қарздорлик сабабли корхонанинг ҳисоб рақамига қўйилган инкассо топшириқномаларини чақириб олинишида амалий ёрдам сўраб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Жиззах туманлараро иқтисодий судининг қарорига асосан қарздор “Қувонч” ХК ҳисобидан ундирувчи “Ҳудудгазтаъминот” АЖ фойдасига қарийб 215 миллион сўмлик асосий қарз ва 24 миллион сўмдан ортиқ пеня ундирилиши белгиланган. Шу билан бирга, ижро ҳужжати юзасидан Бюронинг Жиззах шаҳар бўлими томонидан қарздор “Қувонч” ХК асосий ҳисоб рақамларига инкассо топшириқномалари қўйилган.
Бизнес-омбудсманнинг тадбиркор манфаатида киритилган сўровнома ҳамда тадбиркорнинг иқтисодий тўлов қобилияти инобатга олинган ҳолда, “Ҳудудгаз Жиззах” ҳамда “Қувонч” ХК ўртасида икки томонлама келишув битими тузилди. Натижада, ундирувчи “Ҳудудгаз Жиззах”нинг аризасига кўра тадбиркорнинг ҳисоб рақамига қўйилган инкассо топшириқномалари чақириб олинди ва ижро ҳужжатлари қайтарилди. Эндиликда “Қувонч” ХК ўз фаолиятини давом эттириши учун имкониятга эга.

Задолжавшему предпринимателю дана возможность продолжить свою деятельность
ЧП «Кувонч» (название изменено), осуществляющее деятельность в Джизакской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с просьбой оказать содействие в отзыве инкассовых поручений, выставленных на счет предприятия в связи с наличием задолженности перед газоснабжающей организацией.
Решением Джизакского межрайонного экономического суда установлено взыскание с должника ЧП «Кувонч» основной задолженности в размере почти 215 млн. сум и более 24 млн. сум пени на счет АО «Худудгазтаъминот». Вместе с тем, на основании исполнительного документа, отделом Бюро принудительного исполнения города Джизак выставлены инкассовые поручения на основные счета должника ИП «Кувонч».
Благодаря письму, внесённому Бизнес-омбудсманом в интересах предприятия, а также с учетом финансового состояния предприятия, между «Худудгаз Джизак» и ИП «Кувонч» было подписано двустороннее соглашение. В результате, на основании заявления «Худудгаз Джизак» инкассовые поручения, выставленные на счета предприятия, были отозваны, а исполнительные документы возвращены. Отныне у ИП «Кувонч» есть возможность продолжить свою деятельность.