Элликқалъа туманида фаолият юритувчи фермер хўжалик фаолиятида ўтказилган текширишдан норози бўлиб мурожаат қилди.
Мурожаатни ўрганиш жараёнида Сув хўжалиги объектлари хавфсизлигини ва сувдан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси томонидан фермер хўжалигининг сувдан фойдаланиш қоидаларига риоя этилиши юзасидан текширув ўтказилганлиги аниқланди.
Бироқ, текшириш жараёнида бир қатор қонунбузарликлар, хусусан, фермер хўжалиги вакилларини текширишга жалб қилмаслик, уларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятларини тушунтирмаслик ва уларнинг иштирокисиз текшириш далолатномасига маълумотларни киритиш ҳолатлари кузатилган. Қолаверса, текширув якуни бўйича фермер хўжалигига 46 млн сўм жарима санкцияси ҳисобланган.
Бизнес-омбудсман девони томонидан текшириш ўтказиш тартиблари бузилганлиги аниқланди ва мазкур ҳолат юзасидан айбдор шахсга нисбатан маъмурий жазо чораси қўлланилди.
Шунингдек, иқтисодий суд томонидан инспекция томонидан текширув якуни бўйича ҳисобланган 46 млн сўм бекор қилинди.

Инспектор, нарушивший порядок проведения проверки, привлечён к ответственности
Фермер из Элликкалинского района выразил недовольство в связи с проведённой проверкой его деятельности и подал соответствующее обращение.
В ходе изучения обращения было установлено, что Инспекцией по контролю за безопасностью объектов водного хозяйства и водопользованием Каракалпакстанского республиканского управления была проведена проверка соблюдения правил водопользования фермерским хозяйством.
Однако в процессе проверки были допущены ряд нарушений законодательства, в частности: представители фермерского хозяйства не были привлечены к участию в проверке, им не были разъяснены их права и обязанности, а также были зафиксированы случаи внесения информации в акт проверки без их участия. Более того, по результатам проверки в адрес фермерского хозяйства была начислена штрафная санкция в размере 46 миллионов сумов.
Аппаратом Бизнес-омбудсмана было установлено, что при проведении проверки были допущены нарушения порядка, и в отношении виновного лица была применена административная мера наказания.
Кроме того, по решению экономического суда сумма штрафа в размере 46 миллионов сумов, начисленная по итогам проверки инспекцией, была отменена.