Вазир ва ҳоким ўринбосарига нисбатан маъмурий жарима жазоси қўлланилди
Қонунчиликка мувофиқ, тадбиркорларнинг аризалари давлат органига келиб тушган кундан эътиборан 15 кун ичида, қўшимча ўрганиш талаб этилганда эса, бир ойгача бўлган муддатда кўриб чиқилади. Белгиланган муддатни бузиш Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 43-моддасига мувофиқ мансабдор шахсга нисбатан жарима солиш учун асос бўлади.
Бизнинг амалиётимизда давлат органлари томонидан тадбикорларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш муддатларини бузиш ҳолатлари аниқланади.
Хусусан, Нукус шаҳрида фаолият кўрсатувчи “Автотранс ХХХ” МЧЖ (номи ўзгартирилган) томонидан Қорақалпоғистон Республикаси Транспорт вазирлигига мурожаат юборилган, аммо мурожаат белгиланган муддатда кўрилмаган.
Ҳудди шундай ҳолатга Қонликўл туманида фаолият кўрсатувчи “GREEN WORLD” МЧЖ ҳам учраган. Жамиятнинг ер майдонини қайтариб бериш юзасидан мурожаати Қонликўл туман ҳокимлигига юборилган.
Икки ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан Қорақалпоғистон Республикаси Транспорт вазири ва Қонликўл тумани ҳокимининг ўринбосарига нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённомалар расмийлаштирилди. Натижада, жиноят ишлари бўйича Нукус шаҳар ва Қонликўл тумани судларининг қарорлари билан юқоридаги мансабдор шахсларга нисбатан маъмурий жарима жазо чораси қўлланилди.

В отношении министра и заместителя хокима применено наказание в виде административного штрафа
В соответствии с законодательством, заявления предпринимателей рассматриваются в течение 15 дней со дня поступления в государственный орган, а когда требуется дополнительное изучение — в срок до одного месяца. Нарушение установленного срока влечет наложение штрафа на должностное лицо на основании статьи 43 Кодекса об административной ответственности.
На нашей практике, выявляются случаи, когда государственные органы нарушают сроки рассмотрения обращений предпринимателей.
В частности, ООО «Автотранс ХХХ» (название изменено), осуществляющим деятельность в городе Нукус, направлено обращение в Министерство транспорта Республики Каракалпакстан, однако обращение не было рассмотрено в установленный срок.
С подобной ситуацией также столкнулось ООО «GREEN WORLD» (название изменено), осуществляющее деятельность в Канлыкульском районе, чье обращение о возврате земельного участка было направлено в хокимият Канлыкульского района.
По двум случаям Бизнес-омбудсманом внесены протоколы об административных правонарушениях в отношении министра транспорта Республики Каракалпакстан и заместителя хокима Канлыкульского района. В результате решениями Нукусского городского суда по уголовным делам и Канлыкульского районного суда по уголовным делам в отношении вышеупомянутых должностных лиц наложены административные штрафы.