Бизнес-омбудсман ёрдамида тадбиркорнинг 6 йиллик муаммоси ҳал қилинди
Бизнес-омбудсман тадбиркорнинг мулкий ҳуқуқи бузилиши юзасидан Қарши шаҳар ҳокимлигига нисбатан киритилган даъво бўйича судда ютди. Олий суд қарори билан Қарши шаҳар ҳокимлигига Қарши шаҳрида фаолият юритувчи “Севинч” (номи ўзгартирилган) ХКнинг бузилган объекти учун компенсация тўлаб бериш мажбурияти юклатилди.
Аввалроқ,  Бизнес-омбудсман томонидан тадбиркор фойдасига компенсация ундириш юзасидан киритилган даъво аризалар Қарши туманлараро ва Қашқадарё вилоят иқтисодий судлари томонидан рад этилган. Тадбиркорга тегишли объект фақат қисман бузилганлиги даъво аризаларни рад этиш учун асос бўлди.
Эслатиб ўтамиз, ер участкаларини давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйиш тўғрисида қарорларни қабул қилишга фақат олиб қўйилиши режалаштирилаётган ер участкаларида жойлашган кўчмас мулк мулкдорлари билан очиқ муҳокама ўтказилганидан сўнг йўл қўйилади.
Шу билан бирга, зарарлар бозор қиймати бўйича дастлабки ва тўлиқ қопланмагунча, олиб қўйилаётган ер участкасида жойлашган бино ва иншоотларни бузилишига йўл қўйилмайди. Бунга кўчмас мулк объектининг бозор қиймати, юридик шахсларнинг янги жойга кўчиши билан боғлиқ харажатлар, шунингдек бой берилган фойда киради.

Бизнес-омбудсман помог предпринимателю решить проблему шестилетней давности
Бизнес-омбудсман выиграл дело против хокимията города Карши по иску о нарушении имущественных прав предпринимателя. По решению Верховного суда на хокимият города Карши возложено обязательство по выплате компенсации ЧП «Севинч» (название изменено), осуществляющему деятельность в городе Карши.
Ранее иски Бизнес-омбудсмана о выплате компенсации предпринимателю были отклонены Каршинским межрайонным и Кашкадарьинским областным экономическими судами. Суды обосновали это не полным сносом объекта, принадлежащего предпринимателю.
Напомним, что решение об изъятии земельных участков для государственных и общественных нужд может быть принято исключительно после проведения открытого диалога с собственниками недвижимого имущества.
Вместе с тем, не допускается снос строений и сооружений на изымаемых земельных участках до предварительного и полного возмещения убытков по рыночной стоимости. Сюда входят рыночная стоимость объекта недвижимого имущества, расходы, связанные с переездом юридических лиц на новое место, а также их упущенная выгода.