Назорат қилувчи органнинг 15 нафар инспектори ноқонуний текширувлар ўтказганлиги учун айбдор деб топилди
Тадбиркорлик субъектларининг фаолиятидаги текширувларни қонунийлиги юзасидан доимий равишда Бизнес-омбудсман томонидан мониторинг ўтказилади. Навбатдаги мониторинг натижасида, Андижон вилоят Транспорт бошқармаси ва бошқармани туман-шаҳар бўлимларининг 15 нафар инспекторлари томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ноқонуний текширувлар ўтказилганлиги аниқланди.
Хусусан, текширувлар Бизнес-омбудсманни хабардор қилмаган ҳолда ва Текширувларни электрон рўйхатга олиш ягона тизимида рўйхатга олмасдан ўтказилган. Шу билан бирга, текширувчилар тадбиркорлик субъектлари фаолиятини текшириш ҳуқуқини берувчи махсус гувоҳномаларга эга бўлмаган.
Маълумки, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс билан тадбиркорлик субъектларининг фаолиятини текширишнинг ва молия-хўжалик фаолиятини тафтиш қилишнинг белгиланган тартибини бузиш, худди шунингдек тадбиркорлик субъектлари фаолиятини қонунга хилоф равишда текшириш ташаббуси билан чиқиш ва (ёки) ўтказиш маъмурий жавобгарликка тортиш учун сабаб бўлиши белгиланган.
Шунга асосан, Бизнес-омбудсман томонидан мазкур ҳуқуқбузарлик юзасидан юқоридаги инспекторларга нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённомалар расмийлаштирилиб, судга юборилди. Натижада, суднинг қарорига асосан бошқарманинг 15 нафар инспекторлари айбдор деб топилди.

15 инспекторов контролирующего органа признаны виновными за проведение незаконных проверок
Бизнес-омбудсманом на постоянной основе осуществляется мониторинг законности проведения проверок деятельности субъектов предпринимательства. Так, по результатам очередного мониторинга выявлено проведение незаконных проверок 15 инспекторами Управления транспорта Андижанской области, а также районных и городских отделов Управления.
В частности, проверки проведены без уведомления Бизнес-омбудсмана, а также без регистрации в Единой системе электронной регистрации проверок. Вместе с тем, у проверяющих отсутствовали специальные удостоверения на право проведения проверок деятельности субъектов предпринимательства.
Однако, Кодексом об административной ответственности предусмотрено привлечение к ответственности виновных в нарушении установленного порядка проведения проверок и ревизий финансово-хозяйственной деятельности субъектов предпринимательства, а равно инициировании и (или) проведении незаконных проверок деятельности субъектов предпринимательства.
На основании выявленных правонарушений, Бизнес-омбудсманом составлены и направлены в суд протоколы об административных правонарушениях в отношении вышеупомянутых инспекторов. В результате, решением суда, 15 инспекторов Управления признаны виновными.