“Реклама тўғрисида”ги қонун лойиҳаси юзасидан расмий баёнот
“Kun.uz” сайти орқали “Реклама тўғрисида”ги янги қонун лойиҳаси: тадбиркорларнинг бўйнига арқон, оёғига кишанми? номли мақола эълон қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида “Реклама тўғрисида”ги қонуннинг янги таҳрирдаги лойиҳаси кўриб чиқилмоқда.
Мазкур қонун лойиҳаси ишлаб чиқилиши жараёнида, лойиҳа ташаббускори томонидан Бизнес-омбудсман билан тегишли тартибда келишилмаган.
Таъкидлаш жоиз, 2021 йил 20 апрелда қабул қилинган “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида”ги янги таҳрирдаги Қонунига асосан, тадбиркорлик фаолиятини амалга оширишга бевосита ёки билвосита таъсир кўрсатувчи масалаларга доир лойиҳалар Бизнес-омбудсман билан мажбурий тартибда келишиши белгиланган.
Шунга кўра, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Қонунчилик палатасига мазкур қонун лойиҳаси бўйича Бизнес-омбудсманнинг хулосаси талаб этилса, тақдим этилган лойиҳа тадбиркорлик фаолиятига таъсири нуқтаи назаридан кўриб чиқилиб, қисқа муддатларда хулоса берилиши таъминланади.

Официальное заявление по законопроекту «О рекламе»
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан рассматривается проект закона «О рекламе» в новой редакции.
Данный законопроект не был направлен инициатором проекта Бизнес-омбудсману для его согласования в установленном порядке.
Стоит отметить, что в соответствии с Законом в новой редакции «О нормативно-правовых актах» от 20 апреля 2021 года, проекты по вопросам, прямо или косвенно воздействующим на осуществление предпринимательской деятельности в обязательном порядке должны согласовываться с Бизнес-омбудсманом.
Соответственно, в случае, если Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан потребуется заключение Бизнес-омбудсмана по данному законопроекту, представленный проект в установленном порядке будет рассмотрен с точки зрения его воздействия на предпринимательскую деятельность и в кратчайшие сроки по нему будет предоставлено соответствующее заключение.