Жорий йилнинг 7 июль куни Дилмурод Касимов Литва Республикасидан келган қишлоқ хўжалиги соҳасидаги мутахассислар А. Мицейкене ва М. Куклиерус билан учрашди.
Учрашув давомида Д. Касимов меҳмонларни Ўзбекистон Республикаси Президент ҳузуридаги Бизнес-омбудсман институтининг тадбиркорлар ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлирини ҳимоя қилиш соҳасидаги фаолияти билан таништирди. Шу билан бирга, мутахассисларга Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар, тадбиркорларни қўллаб-қувватлашга қаратилган давлат дастурлари, шунингдек, хорижий инвесторлар учун яратилаётган шароитлар тўғрисида сўзлаб берилди. Учрашув давомида, томонлар ҳамкорликнинг долзарб масалалари ва устувор йўналишларини муҳокама қилдилар. Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш соҳасида яқин мулоқот ўрнатиш истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув натижасида томонлар қишлоқ хўжалиги соҳасидаги тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш орқали икки томонлама инвестициявий ҳамкорликни мустаҳкамлашга, шунингдек, ушбу соҳада икки мамлакат мутахассислари ўртасида тажриба алмашишга қаратилган қўшма тадбирлар ва дастурларни ташкил этиш масалаларини муҳокама қилдилар.

Бизнес-омбудсман встретился со специалистами в сфере сельского хозяйства из Литвы
7 июля текущего года Дилмурод Касимов встретился со специалистами в сфере сельского хозяйства А. Мицейкене и М. Куклиериусом из Литовской Республики.
В ходе встречи Д. Касимов рассказал гостям о деятельности института Бизнес-омбудсмана при Президенте Республики Узбекистан в сфере защиты прав и интересов предпринимателей. Вместе с тем, специалисты ознакомились с реформами, осуществляемыми в Узбекистане, о государственных программах поддержки предпринимателей и о создаваемых условиях для иностранных инвесторов. На встрече сторонами обсуждены актуальные вопросы и направления сотрудничества по приоритетным направлениям. Особое внимание уделено перспективам тесного взаимодействия в сфере сельского хозяйства и обеспечения продовольственной безопасности.
По результатам встречи стороны рассмотрели вопросы совместной организации мероприятий и программ, направленных на укрепление двустороннего инвестиционного сотрудничества, путем поддержки предпринимателей в сфере сельского хозяйства, а также на обмен опытом между специалистами двух стран в данной сфере.