Қурултой жорий йил 16 июнь куни Тошкент шаҳар Маърифат марказида ўтказилган бўлиб, унда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенати раиси ва Қонунчилик Палатаси спикери, Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси, Бизнес-омбудсман, Ўзбекистон Республикаси Адлия вазири, Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси ҳамда мутасадди вазирлик ва идораларнинг вакиллари иштирок этишди.
Тадбир давомида Савдо-саноат палатаси раиси томонидан 2017-2021 йиллар давомидаги фаолияти юзасидан ҳисобот берилди ва палата
фаолиятининг режалари ва устувор йўналишлари белгилаб олинди.
Қурултойда Бизнес-омбудсман Д. Касимов ҳам сўзга чиқиб, сўнгги 4 йил давомида тадбиркорларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасида Бизнес-омбудсман томонидан амалга оширилган ишлар юзасидан ҳисобот берди.
Ҳисоботда, давлат ва назорат қилувчи органларнинг 864 та тадибркорларга нисбатан қабул қилинган ноқонуний қарорлари бекор қилинганлиги, уларнинг ҳуқуқларини бузган 1 164 нафар давлат органлари мансабдор шахсларига нисбатан маъмурий ва 812 нафарига эса интизомий жазо чоралари қўлланилганлиги ҳам таъкидланди.
Бундан ташқари, тадбиркорлик субъектларининг мулк-ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида 300 га яқин ҳолатда 90 млрд сўмлик зарарлар ундирилиб, 2 215 гектар ер майдонига бўлган тадбиркорларнинг ҳуқуқлари тиклангани, 400 дан ортиқ тадбиркорлар фойдасига 52 млрд сўмлик маблағлар қайтарилганлиги ҳамда асоссиз ҳисобланган 246,2 млрд сўмлик қарздорлик ҳисобдан чиқарилганлиги ҳам айтиб ўтилди.

Съезд проведен 16 июня в центре «Маърифат маркази», на котором приняли участие председатель Сената и спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, советник Президента Республики Узбекистан, Бизнес-омбудсман, министр юстиции Республики Узбекистан, председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана, а также представители ответственных министерств и ведомств.
В ходе
мероприятия заслушан отчет председателя Торгово-промышленной палаты о его деятельности
за 2017-2021 годы, а также отмечены планы и
приоритетные направления деятельности палаты.
На съезде Д. Касимов также выступил с докладом о работах, осуществленных Бизнес-омбудсманом за последние 4 года в сфере защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства.
В докладе отмечалось об отмене 864 незаконных решений государственных и контролирующих органов, о применении в отношении 1 164 должностных лиц, нарушивших права предпринимателей, мер административной, а в отношении 812 – меры дисциплинарной ответственности.
Помимо этого, отмечено о взыскании компенсации размере 90 млрд сум в пользу более 300 субъектов предпринимательства, чьи имущественные права были нарушены, и о восстановлении прав субъектов предпринимательства в отношении 2 215 га земли, об обеспечении более 400 предпринимателям возврата денежных средств в размере 52 млрд сумов, а также о списании необоснованно начисленной в отношении предпринимателей задолженности в размере 246,2 млрд сум.