Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил девони томонидан тадбиркорлар мурожаатларининг ўз вақтида кўриб чиқилиши таҳлил қилинганда, айрим амалдорлар томонидан қонунбузилиш ҳолатлари аниқланган.
Вазирлар Маҳкамасининг 434-сон қарорига асосан, чорвачилик маҳсулотлари учун субсидия ажратиш бўйича тузилган туман комиссияси томонидан 5 иш кун ичида электрон платформа орқали хулоса берилиши шартлиги белгиланган.
Бироқ, вилоятнинг 9 нафар туман ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосарлари, 11 нафар туман агроинспекция бўлим бошлиқлари, 16 нафар ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бўлим бошлиқлари ва 8 нафар туман молия бўлими бошлиқлари томонидан тадбиркорлардан келиб тушган мурожаатларга хулоса беришда муддат бузилишига йўл қўйилган.
Мисол учун, Асака туман ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари томонидан “Зумрад” (номи ўзгартирилган) МЧЖнинг 2023 йил 31 октябрдаги субсидия ажратиш ҳақидаги аризаси 2024 йил 19 январда муддати ўтказиб хулоса берилган.
Андижон вилоятидаги 44 нафар мансабдорнинг шу каби қонунбузилиши ҳолатига йўл қўйганлиги оқибатида тадбиркорларнинг мурожаати ўз вақтида кўриб чиқилмаган.
Шу боис, Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 43-моддасига асосан, қонунбузилиш ҳолатларига йўл қўйган масъул шахслар маъмурий жавобгарликка тортилган.

В Андижане 44 должностных лиц были привлечены к административной ответственности
В ходе анализа своевременности рассмотрения обращений предпринимателей, проведённого Аппаратом уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства были выявлены случаи правонарушений со стороны некоторых должностных лиц.
Согласно постановлению Кабинета Министров № 434, районной комиссией по выделению субсидий на животноводческую продукцию должно быть предоставлено заключение через электронную платформу в течение 5 рабочих дней.
Однако 9 заместителями хокимов районов по вопросам сельского и водного хозяйства, 11 начальниками районных отделов агроинспекции, 16 начальниками отделов ветеринарии и развития животноводства и 8 начальниками финансовых отделов районов было допущено нарушение сроков предоставления заключений по обращениям предпринимателей.
Например, заместителем хокима Асакинского района по вопросам сельского и водного хозяйства заключение по заявлению ООО "Зумрад" (наименование изменено) о выделении субсидии от 31 октября 2023 года было предоставлено с просрочкой 19 января 2024 года.
В Андижанской области подобные правонарушения были допущены 44 должностными лицами, в результате чего обращения предпринимателей не были рассмотрены своевременно.
В связи с этим, согласно статье 43 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, к административной ответственности были привлечены должностные лица, допустившие нарушения законодательства.