Нотўғри чоп этилган чек тадбиркорни сарсон қилди
Қорақалпоғистон Республикасининг Нукус шаҳрида фаолият юритувчи "Зафар" (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари техник хато туфайли нотўғри чоп этилган чекни тўғрилашда ёрдам сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, жамият кичик тадбиркорлик субъекти бўлиб, стоматология соҳасида фаолият юритади ва ягона солиқ тўловини тўлайди. 2022 йил 24 октябрь куни жамият ходими томонидан назорат-касса техникаси орқали 1 450 035 сўм ўрнига техник хатога йўл қўйиб, 1 450 035 000 сўмлик чек урилган.
Натижада, ушбу чекдаги сумма жамиятни қўшилган қиймат солиғи тўловчиси сифатида дастурга киритилишига сабаб бўлган ҳамда қўшилган қиймат солиғи бўйича ҳисоботларни тақдим этиш мажбуриятини келтириб чиқарган.
Бироқ жамият томонидан қўшилган қиймат солиғи бўйича ҳисоботлар тақдим этилмагани сабабли, Солиқ кодексининг 111-моддасига асосан жамиятнинг банк ҳисобварағидаги операциялар вақтинча тўхтатилди ва жамият раҳбарига нисбатан маъмурий жавобгарлик чоралари кўрилди.
Хусусан, солиқ бошқармаси томонидан жамият раҳбарига нисбатан 6 та – жами 20 400 000 сўмлик маъмурий жарима қўллаш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Тадбиркор мавжуд хатони бартараф этиш учун солиқ бошқармасига бир неча бор мурожаат қилган. Аммо бошқарма бу масалани солиқ қўмитаси ҳал қилишини билдириш билан чекланган. Оқибатда тадбиркор икки йил давомида муаммо ечимини излаб сарсон бўлган.
Бизнес-омбудсман девони ходимларининг аралашуви билан техник хато туфайли нотўғри чоп этилган чек қайта таҳрирланди, жамият қўшилган қиймат солиғи тўловчилар рўйхатидан чиқарилди ва тадбиркорга нисбатан қўлланилган маъмурий жарималар бекор қилинди.

Неправильно распечатанный чек стал причиной хлопот предпринимателя
Руководителем ООО "Зафар" (наименование изменено), осуществляющего деятельность в городе Нукус Республики Каракалпакстан, было направлено обращение к Бизнес-омбудсману с просьбой об оказании содействия в исправлении чека, распечатанного с технической ошибкой.
Как было выяснено, общество является субъектом малого предпринимательства, осуществляет деятельность в области стоматологии и является плательщиком единого налога. 24 октября 2022 года сотрудником общества была допущена техническая ошибка при использовании контрольно-кассовой техники, в результате которого вместо 1 450 035 сумов был пробит чек на сумму 1 450 035 000 сумов.
В результате, сумма, указанная в данном чеке, стала причиной включения общества в программу в качестве плательщика налога на добавленную стоимость, что повлекло за собой обязательство по представлению отчётности по налогу на добавленную стоимость.
Однако, в связи с непредставлением обществом отчётности по налогу на добавленную стоимость, на основании статьи 111 Налогового кодекса были временно приостановлены операции по банковскому счёту общества и приняты меры административной ответственности в отношении руководителя общества.
В частности, налоговым управлением было принято решение о применении к руководителю общества 6 административных штрафов на общую сумму 20 400 000 сумов.
Предпринимателем было направлено несколько обращений в налоговое управление с целью устранения допущенной ошибки. Однако, управление ограничилось ссылкой на решение данного вопроса налоговым комитетом. В результате, предприниматель в течение двух лет безуспешно пытался найти решение проблемы.
Благодаря вмешательству сотрудников аппарата Бизнес-омбудсмана, чек, распечатанный с технической ошибкой, был переоформлен, общество было исключено из реестра плательщиков налога на добавленную стоимость, и применённые к предпринимателю административные штрафы были отменены.