Тадбиркорлар мурожаатини вақтида кўриб чиқмаган 10 нафар ҳоким ёрдамчиси жавобгарликка тортилди
Бизнес-омбудсман девони томонидан тадбиркорлар мурожаатларининг ўз вақтида кўриб чиқилиши таҳлил қилинганда айрим мансабдорлар томонидан муддатлар бузилаётгани аниқланди.
Вазирлар Маҳкамасининг 373-сон қарорига кўра, ҳоким ёрдамчиси тадбиркорнинг кредит олиш учун аризасини кўриб чиқиб, унинг фаолияти ва имкониятларини ўрганиши, фотоҳисобот ва жойлашув харитасини илова қилган ҳолда 5 кун ичида Ягона электрон платформага тавсия ёки рад хулосасини киритиши шарт.
Бироқ баъзи ҳоким ёрдамчилари томонидан мазкур талаб ўз вақтида бажарилмагани сабабли айрим тадбиркорларнинг мурожаатлари ўз муддатларида кўриб чиқилмади.
Ана шундай қонунбузилиш ҳолатларига Наманган вилоятидаги 10 нафар ҳоким ёрдамчилари томонидан йўл қўйилганлиги аниқланди ва уларга нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённомалар расмийлаштирилиб, тегишли чоралар кўрилди.

Десять помощников хокима были привлечены к ответственности за несвоевременное рассмотрение обращений предпринимателей
В ходе анализа своевременности рассмотрения обращений предпринимателей, проведенного аппаратом Бизнес-омбудсмана, было выявлено нарушение сроков со стороны некоторых должностных лиц.
Согласно постановлению Кабинета Министров № 373, помощником хокима в течение 5 дней должна быть рассмотрена заявка предпринимателя на получение кредита, изучена его деятельность и возможности, а также внесено в Единую электронную платформу заключение с рекомендацией или отказом, с приложением фотоотчета и карты расположения.
Однако, в связи с несвоевременным выполнением данного требования некоторыми помощниками хокимов, обращения ряда предпринимателей не были рассмотрены в установленные сроки.
Было установлено, что подобные нарушения были допущены 10 помощниками хокимов в Наманганской области, в связи с чем в отношении них были составлены протоколы об административных правонарушениях и приняты соответствующие меры.