Ёшларни қўллаб қувватлаш – эртангги фаровонлигимиз гарови
Ўзбекистонда инвестицияларни кенг жалб этиш ва тадбиркорликни жадал ривожлантириш учун катта меҳнат ресурслари мавжуд. Мамлакат аҳолисининг ярмини (18-30 ёшгача) ёшлар ташкил этади, бу эса ўз навбатида республикада ишлашга қодир бўлган аҳолининг улуши юқорилигидан далолат беради.
Аҳоли улушида ёш қатламнинг кўплиги давлат учун ҳам афзаллик, ҳам масъулиятдир. Ҳар йили меҳнат бозорига кириб келаётган ёшлар учун янги иш ўринларини яратиш бугунги куннинг долзарб масаласига айланмоқда. Статистикага назар соладиган бўлсак[1], 2021 йилнинг февраль ойи ҳолатига ёшлар ўртасида ишсизлик даражаси 17% ни ташкил этди. Бугунги кунда “ортиқча ишчи кучи”нинг миқдори сезиларли даражага етган, бунинг натижасида ишсиз ёшларнинг катта қисми норасмий иқтисодиётда ҳам ишламоқда.
Ушбу масалани ҳал этишда ҳукумат томонидан биринчи навбатда ёшларнинг таълимига ва уларни зарур кўникмаларга ўқитишга катта аҳамият қаратилмоқда. Жумладан, 2017 йилдан олиб борилаётган ёшлар сиёсати доирасида, Давлатимиз раҳбари томонидан олий таълим муассасаларига қабул қилинаётган талабалар сонини кўпайтириш бўйича дастурлар тасдиқланди. 25 та олий таълим муассасининг 202 объектида қурилиш ва реконструкция ишлари амалга ошириш ва уларнинг моддий-техника базасини модернизациялаш орқали талабаларга қулай шароитлар яратилди.
Шубҳасиз, янги марраларга эришаётган ва янгиланаётган мамлакатимизда сифатли таълимнинг ёшлар учун очиқлигини таъминлаш уларнинг кўникмаларини ривожлантириш ва меҳнат бозорига кириш имкониятини ошириш ва шу орқали ёшлар орасидаги ишсизликни камайтиришда катта роль ўйнайди.
Йил сайин Ўзбекистонда ёшларни ҳар томонлама ривожлантириш ва уларнинг салоҳиятини очиб бериш катта аҳамият касб этмоқда. Ёшлар ўз ташаббусларини ишонч билан илгари суриши ва давлатимиз равнақида фаол иштирок этиши учун кенг имкониятга эга бўлиши ва уларга муносиб шароит яратиб берилишига Давлатимиз раҳбари томонидан алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бежизга мамлакатимиз Президенти томонидан 2021 йил “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили”, деб эълон қилинди.
Давлатимиздаги ёшлар сиёсатини янги босқичга кўтариш мақсадида, 2021 йилга мўлжалланган давлат дастури ишлаб чиқилди. Дастур доирасида малакали кадрларни тайёрлаш мақсадида, нуфузли хорижий олийгоҳларнинг бакалавриат, магистратура ва докторантурасида ўқишга юбориладиган ёшлар сонини ошириш юзасидан чоралар белгиланди. Ўқиш ҳаражатлари “Эл-юрт умиди” жамғармаси ҳисобидан қопланиши белгиланди ва бу билан хорижда ўқиш учун имконияти чекланган ёшларга янги истиқболларни яратиб берди.
Коронавирус COVID-19 пандемияси тарқалган даврида дунё бўйлаб карантин чекловлари жорий этилди ва натижада иқтисодий фаоллик сезиларли даражада пасайди. Бир қатор хорижий мамлакатлар сингари, Ўзбекистонда иқтисодиёт тармоқлар узлуксиз ишлашини таъминлаш, аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш, соғлиқни сақлашга қаратилган 10 трлн. сўмлик Инқирозга қарши курашиш жамғармаси шакллантирилди. Пандемияга қарши курашиш билан боғлиқ қўшимча молиявий юкка қарамасдан, давлат томонидан ёшларнинг муаммолари четда қолмади.

Поддержка молодых людей – залог нашего будущего благополучия
В Узбекистане имеются значительные трудовые ресурсы для привлечения инвестиций и ускоренного развития предпринимательства. Половину населения страны составляют  молодые люди (18-30 лет), что, в свою очередь, свидетельствует о высокой доле трудоспособного населения.
Наличие высокой численности молодых людей среди населения является и преимуществом, и ответственностью для государства. Создание достаточного количества новых рабочих мест для молодых людей, ежегодно входящих на рынок труда, становится сегодня актуальной проблемой. Если посмотреть на статистику[1], то по состоянию на февраль 2021 года уровень безработицы среди молодежи составил 17%. Сегодня уровень «избытка рабочей силы» достиг значительных показателей, в результате чего значительная часть безработной молодежи работает в теневой экономике.
На пути решения данной проблемы, правительство придает большое значение образованию молодежи и обучению их необходимым навыкам. В частности, в рамках проводимой с 2017 года молодежной политики Президентом утверждены программы по увеличению квот приема в высшие учебные заведения. Улучшены условия для студентов за счет строительства и реконструкции 202 объектов 25 высших учебных заведений и модернизации их материально-технической базы.
Несомненно, обеспечение открытого доступа к качественному образованию для молодежи в нашей обновляющейся и достигающей новых высот стране играет важную роль в развитии их навыков и расширении доступа к рынку труда, тем самым уменьшая уровень безработицы среди молодежи.
Ежегодно в Узбекистане принимаются меры по всестороннему развитию молодежи и раскрытию ее потенциала. Глава нашего государства уделяет особое внимание тому, чтобы у молодежи были широкие возможности для уверенного продвижения своих инициатив и активного участия в развитии нашей страны, а также созданию достойных условий для них. Неслучайно Президент нашей страны объявил 2021 год «Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения».
Для того, чтобы поднять молодежную политику нашей страны на новый уровень, разработана Государственная программа на 2021 год. Следует отметить, что в целях подготовки квалифицированных кадров в рамках программы определены меры по увеличению числа молодежи, направляемой на учебу в бакалавриат, магистратуру и докторантуру престижных зарубежных университетов. Плата за обучение будет покрываться фондом «Эль-Юрт Умиди».
В период распространения пандемии коронавируса COVID-19 во всем мире были введены карантинные ограничения, что привело к значительному снижению экономической активности. Но несмотря на сложную ситуацию, в Узбекистане, как и в ряде экономически развитых стран, создан Антикризисный фонд в размере 10 триллионов сум с целью обеспечения беспрерывного функционирования экономических секторов, социальную поддержку, а также здравоохранение. Невзирая на дополнительное финансовое бремя, связанное с борьбой с пандемией, проблемы молодежи не остались без внимания государства.