Бизнес-омбудсман ҳокимнинг ноқонуний қарорини бекор қилинишига эришди
Сирдарё вилоятидаги “Jasur” (номи ўзгартирилган) фермер хўжалиги Сайхунобод туман ҳокимлигининг қароридан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Сайхунобод туман ҳокими қарори билан “Jasur” фермер хўжалигига 31.7 га ер майдони ажратилиб, фермер хўжалиги ва ҳокимлик ўртасида 50 йил муддатга ер ижара шартномаси тузилган. Кейинчалик, ҳокимлик фермер хўжалиги билан тузилган ер ижара шартномасини бир томонлама бекор қилиш ва ажратилган ер майдонини ер фонди захирасига қайтариш тўғрисида ноқонуний қарор қабул қилган.
Ваҳоланки, Ер кодексининг 24-моддасига мувофиқ, ер участкаларини ижарага олиш шартномасини муддатидан олдин бекор қилиш тарафларнинг келишуви билан, бундай келишувга эришилмаган тақдирда эса, суднинг ҳал қилув қарори билан амалга оширилади.
Аниқланган ҳолатлар юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан Гулистон туманлараро маъмурий судига шикоят аризаси киритилди ва натижада туман ҳокимлигининг ноқонуний қарорини бекор қилиш бўйича суд қарори қабул қилинди.

Бизнес-омбудсман добился отмены незаконного решения хокима
Фермерское хозяйство «Jasur» (название изменено), осуществляющее деятельность в Сырдарьинской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на решение хокимията Сайхунабадского района.
Установлено, что решением хокима Сайхунабадского района фермерскому хозяйству «Jasur» выделено 31,7 га земли и заключен договор аренды земельного участка сроком на 50 лет. В дальнейшем хокимият приняло незаконное решение об аннулировании в одностороннем порядке договора аренды земельного участка, заключенного с фермерским хозяйством, а также об изъятии выделенной земли.
Тогда как, в соответствии со статьей 24 Земельного кодекса, досрочное расторжение договора аренды земельных участков производится по соглашению сторон, а при недостижении такого соглашения — по решению суда.
По выявленным случаям, Бизнес-омбудсманом подана жалоба в межрайонный суд по административным делам города Гулистана, в результате чего принято решение суда об отмене незаконного решения хокимията.