Олмалиқ шаҳар ёшларига 1,9 миллиард сўмдан ортиқ кредит ажратилишида кўмаклашилди
Бизнес-омбудсман томонидан Олмалиқ шаҳридаги ёшларни тадбиркорликка кенг жалб этиш мақсадида уларга кредитлар ажратилишида кўмаклашилди.
Олмалиқ шаҳридаги ёшлар ва хотин-қизлар билан ўтказилган учрашувларда иштирокчиларнинг аксарияти мустақил иш бошлашга тайёрлигини, бироқ кредит расмийлаштириш ва кредит учун гаров таъминотида муаммолар юзага келаётганини билдирган. Учрашувлар давомида “Халқ банки” ҳудудий бўлинмаси раҳбарлари томонидан “Ҳар бир оила — тадбиркор” ва “Ёшлар — келажагимиз” дастурлари асосида ёшларга имтиёзли кредит ажратиш тартиби тўғрисида батафсил тушунтириш берилди ва бу жараён устидан доимий мониторинг ўрнатилди.
Таъкидлаш жоизки, 2021 йилнинг январь-февраль ойларида манзилли дастурлар доирасида банк томонидан 3 нафар фуқарога 79,5 миллион сўм имтиёзли кредит ажратилган. Бизнес-омбудсман томонидан имтиёзли кредитларнинг ажратилиши устидан мониторинг олиб борилиши натижасида жорий йилнинг март-апрель ойларида 67 нафар тадбиркорлик билан шуғулланиш истагини билдирган ёшлар ва хотин-қизларга 1,9 миллиард сўмдан ортиқ кредит ажратилишига кўмаклашилди.

Оказано содействие в выделении кредитов молодежи города Алмалык в размере более 1,9 миллиардов сум
Бизнес-омбудсманом оказано содействие в выделении кредитов, в целях широкого привлечения молодежи города Алмалык в предпринимательскую деятельность.
На встречах с молодёжью и женщинами города Алмалык большинство участников выразили готовность открыть собственное дело, однако проблемные вопросы с выделением кредита и обеспечением залога препятствовали этому. В ходе встреч, руководителями региональных отделений «Народного банка» даны пояснения о порядке выделения кредитов в рамках программ «Молодёжь – наше будущее» и «Каждая семья – предприниматель» и над данным процессом был установлен постоянный мониторинг.
Стоит отметить, что в период с января по февраль месяцы текущего года в рамках адресных программ «Народного банком» выделены льготные кредиты только трём гражданам в размере 79,5 млн. сум. В результате установления Бизнес-омбудсманом мониторинга за предоставлением льготных кредитов, в период с марта по апрель месяцы 67 молодым и женщинам, желающим заняться предпринимательством, предоставлены кредиты на сумму более 1,9 млрд. сум.