Тадбиркорнинг ҳуқуқини бузган солиқ органи мансабдори жазоланди
Бизнес-омбудсман томонидан Андижон вилоятида автомобилларга ёқилғи қуйиш хизмати билан шуғулланувчи “Entity” МЧЖ (номи ўзгартирилган) вилоят солиқ бошқармаси ходимининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб ёзган мурожаати ўрганилди.
Аниқланишича, “Entity” МЧЖ томонидан 2020 йилнинг январь-апрель ойлари учун солиқ органига ҚҚС бўйича ҳисобот тақдим этилиб, тегишли суммаси бюджетга тўланган бўлсада, вилоят солиқ бошқармасининг камерал текшируви натижасига кўра, Жамият томонидан ушбу ҳаракатлар амалга оширилмаган деб топилган ва унга 2,5 миллион сўм миқдорида асоссиз молиявий жарима қўлланилган.
Солиқ органи мансабдорининг ушбу асоссиз ва ноқонуний ҳаракатлари бўйича Бизнес-омбудсман томонидан Давлат солиқ қўмитасига киритилган тақдимномаси натижасида тадбиркорнинг ҳуқуқини бузган мансабдор интизомий жазога тортилди ва “Entity” МЧЖга қўлланилган жарима бекор қилинди.

Наказано должностное лицо налогового органа, нарушившее права предпринимателя
Бизнес-омбудсманом изучено обращение ООО «Entity» (название изменено), занимающееся в Андижанской области реализацией топлива через автозаправочную станцию, с жалобой на действия сотрудника областного налогового управления.
Несмотря на то, что ООО «Entity» своевременно представлена налоговая отчётность по НДС в налоговый орган и уплачена соответствующая сумма в бюджет, по результатам налоговой камеральной проверки областного налогового управления, данные действия Общества не признаны и в отношении него необоснованно применен штраф в размере 2,5 миллионов сум.
В результате внесенного представления Бизнес-омбудсмана в Государственный налоговый комитет относительно необоснованных и незаконных действий должностного лица налогового органа, нарушивший права предпринимателя, должностное лицо было привлечено к дисциплинарной ответственности и применённый в отношении ООО «Entity» штраф был отменён.