Тадбиркорга тегишли ер участкаси хусусийлаштирилишига қўйилган ноқонуний тўсиқ бартараф этилди
Қашқадарё вилояти Яккабоғ туманида фаолият юритувчи “Равшан” МЧЖ (номи ўзгартирилган) ўзига тегишли ерни хусусийлаштиришга давлат органлари томонидан тўсқинлик қилинаётганидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, тадбиркор 2022 йилда аукцион орқали 229 млн сўмга сотиб олган ер участкасини хусусийлаштиришни сўраб мурожаат қилган. Бироқ Давлат активларини бошқариш агентлиги Қашқадарё вилояти бошқармаси ҳамда Давлат кадастрлар палатаси Қашқадарё вилояти бошқармаси томонидан мазкур мурожаат ноқонуний рад этилган.
Мазкур мурожаатни рад қилишда “Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонуннинг 11-моддаси асос қилиб кўрсатилган.
Ваҳоланки, мазкур моддада ер участкаларини хусусийлаштиришга доир шаҳарсозлик талаблари назарда тутилган бўлиб, туман қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги бўлими томонидан ер участкаларини хусусийлаштиришга бевосита монелик қиладиган маълумотлар мавжуд эмаслиги ҳақида ижобий хулоса берилган.
Шундан келиб чиқиб, Қарши туманлараро маъмурий судига мурожаат қилинди ҳамда судда тадбиркорнинг ҳуқуқлари ҳимоя қилинди.
Суднинг 17.04.2024 йилдаги ҳал қилув қарори билан Давлат активларини бошқариш агентлиги ва Давлат кадастрлар палатаси ҳудудий бошқармаларининг хусусийлаштиришни рад этиш билан боғлиқ ҳаракатлари ғайриқонуний деб топилди ва тадбиркорнинг аризасини қайта қонуний кўриб чиқиш мажбурияти юкланди.

Были устранены ограничения, препятствовавшие приватизации земельного участка, принадлежащего предпринимателю
ООО «Равшан» (наименование изменено), действующее в Яккабогском районе Кашкадарьинской области обратился к Бизнес-омбудсману, выразив недовольство препятствиями стороны государственных органов в приватизации принадлежащего ему земельного участка.
Как было установлено, предприниматель в 2022 году приобрел на аукционе земельный участок за 229 млн сумов и обратился с просьбой о его приватизации. Однако его заявление было незаконно отклонено Агентством по управлению государственными активами Кашкадарьинской области и Кадастровым палатой Кашкадарьинской области.
Отказ в удовлетворении данного заявления был мотвирован статьей 11 Закона "О приватизации земельных участков, не предназначенных для сельского хозяйства".
Однако в данной предусмотрены градостроительные требованиях к приватизации земельных участков, и отделом строительства и жилищно-коммунального хозяйства района было дано положительное заключение об отсутствии информации, прямо препятствующей приватизации земельных участков.
В суде были защищены права предпринимателя.
Решением суда от 17.04.2024 года действия региональных управлений Агентства по управлению государственными активами и Кадастровой палаты по отказу в приватизации признаны незаконными, и им предписано повторно рассмотреть заявление предпринимателя в соответствии с законом.