Ҳокимият тадбиркорга 600 миллион сўмдан ортиқ тўлайди
Бизнес-омбудманга Тошкент шаҳрида фаолият кўрсатувчи “Business” ХК (корхонанинг номи ўзгартирилган) унга тегишли бино-иншооти бузилиб, компенсация тўланмаганлигидан норози бўлиб мурожаат қилди.
Аниқланишича, Тошкент шаҳар ҳокимининг қарорига асосан “Business” ХКга тегишли бўлган умумий майдони 137,0 кв.м бўлган савдо дўкони биноси бузиб ташланган. Ушбу нотурар бино баҳоловчи ташкилот томонидан 761.420.155 сўмга баҳоланган.
Шунингдек, етказилган зарарни қисман қоплаш мақсадида Тошкент шаҳар ҳокимининг қарорига асосан, Тошкент шаҳар, Миробод туманида жойлашган бинонинг 49,0 кв.м. майдони 155.979.409 сўмга баҳоланиб, “Business” ХКга расмийлаштириб берилган.
Таъкидлаш лозим, Фуқаролик кодексининг 206-моддасига асосан олиб қўйилаётган ер участкасидаги уйни, бошқа иморатларни, иншоотларни ёки экинларни бузиб ташлашга зарарларнинг ўрни бозор қиймати бўйича олдиндан ва тўлиқ қоплангунига қадар йўл қўйилмаслиги белгиланган.
Аниқланган қонунбузилишларга асосан, Бизнес-омбудсман томонидан тадбиркорнинг манфаатида Тошкент туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси киритилди. Натижада, суд қарори билан жавобгарлар Тошкент шаҳар ҳокимлиги ва Муниципал активларни бошқариш марказидан “Business” хусусий корхонаси фойдасига 605.441.155 сўм компенсация тўловини ундириб бериш белгиланди.

Хокимият выплатит предпринимателю более 600 миллионов сум
К Бизнес-омбудсману обратилось ЧП «Business» (название предприятия изменено), осуществляющее деятельность в городе Ташкенте, несогласное с невыплатой компенсации за снесённое здание.
Установлено, что решением хокима города Ташкента снесено здание торговой точки общей площадью 137,0 квадратных метров, принадлежащее ЧП «Business». Нежилое здание оценено оценочной организацией в 761.420.155 сумов.
В целях частичной компенсации ущерба, решением хокима города Ташкента, здание,  расположенное в Мирабадском районе Ташкента, размером 49,0 кв.м. оценено в 155.979.409 сумов и оформлено на  ЧП «Business».
Следует отметить, что в соответствии со статьёй 206 Гражданского кодекса, снос дома, иных строений, сооружений или насаждений на изымаемом земельном участке до предварительного и полного возмещения убытков по рыночной стоимости не допускается.
По выявленным нарушениям Бизнес-омбудсманом подан иск в Ташкентский межрайонный экономический суд в пользу предпринимателя. В результате суд принял решение о взыскании с ответчиков, хокимията города Ташкента и Центра управления муниципальными активами, 605.441.155 сумов в качестве компенсации в пользу частного предприятия «Business».