Мулкий ҳуқуқлар таъминланди: тадбиркор фойдасига 350 млн сўм компенсация ундириладиган бўлди
Бизнес-омбудсманга “Диёр” (номи ўзгартирилган) МЧЖ Хива шаҳар ҳокимлиги билан тузилган келишув шартномаси шартлари тўлиқ бажарилмаганлигидан норози бўлиб мурожаат йўллади.
Аниқланишича, Хива шаҳрининг батафсил режалаштириш лойиҳасига асосан тадбиркорга қарашли умумий майдони 1 703,45 кв.м бўлган нотурар бино ва иншоотлар бузиб ташланадиган ҳудудлар қаторига кирган.
Нотурар бино ва иншоотлар бузилиши ҳамда ер участкалари давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйилиши муносабати билан “Диёр” МЧЖ ва Хива шаҳар ҳокимлиги ўртасида 2018 йил 15 октябрь куни “Келишув шартномаси” ҳамда 2020 йил 22 июнь куни “Қўшимча келишув шартномаси” тузилган.
Шартномаларга мувофиқ, мулк эгаси компенсация тўловидан воз кечиши ва ҳокимлик Жамиятга шаҳарнинг турли нуқталаридан жами бўлиб 4 000 кв.м ер майдони ажратиб бериши белгиланган.
Бироқ ҳокимлик келишув шартномаси шартларини тўлиқ бажармасдан, берилиши лозим бўлган ер майдонининг бир қисмини ажратиб бермай келган.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-6243-сонли Фармонига асосан, 2021 йил 1 августдан маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг ер участкаларини тўғридан-тўғри ажратиш, фойдаланишга бериш, келгусида ажратиш учун захиралаш, бириктириш, ободонлаштириш учун бериш ёки ерларни бошқача йўл билан тасарруф қилиш, улар юзасидан қарор, фармойиш ёки бошқа турдаги ҳужжат қабул қилиш ҳуқуқи бекор қилинган.
Шу сабаб, тадбиркор томонидан Х.Сулаймонова номидаги Республика суд экспертиза марказига юборилган сўров натижасида, марказ хулосасига кўра ажратилиши белгиланган 600 кв.м ер майдонига бўлган фойдаланиш ҳуқуқи ҳисобий-бозор баҳоси 350 млн сўмни ташкил қилиши кўрсатилган.
Шунга асосан, Жамият томонидан Хива шаҳар ҳокимлигига 350 млн сўмлик компенсация тўловини тўлаб бериш тўғрисида талабнома юборган бўлсада, ижроси таъминланмаган.
Ўзбекистон Республикаси Уй-жой кодексининг 29-моддасига асосан, Юридик шахсга мулк ҳуқуқи асосида тегишли бўлган уй, бошқа иморатлар, иншоотлар, дов-дарахтлар жойлашган ер участкаси олиб қўйилган ҳолда унга аввалгисига тенг қийматли мол-мулк берилади ва етказилган бошқа зарарлар ўрни қопланади ёхуд давлат ёки жамоат эҳтиёжлари учун ер участкаси олиб қўйилиши оқибатида етказилган зарар тўлалигича қопланиши белгиланган.
Юқоридагиларга асосан, Бизнес-омбудсман томонидан тадбиркор манфаатида компенсация ундириш мақсадида Боғот туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси киритилди.
Қонун ҳужжатлари талабларига асосланиб, суд томонидан даъво қаноатлантирилиб, жавобгар Хива шаҳар ҳокимлигидан “Диёр” МЧЖ фойдасига 350 млн сўмлик компенсация тўлови ундирилиши белгиланди.

Обеспечены имущественные права: в пользу предпринимателя будет взыскана компенсация в размере 350 млн сумов
ООО «Диёр» (название изменено) направило обращение Бизнес-омбудсману с жалобой на неполноценное исполнение условий договора, заключенного с хокимиятом города Хивы.
Как было установлено, согласно проекту детальной планировки города Хивы в число участков, подлежащих сносу, попали принадлежащие предпринимателю нежилые здания и сооружения общей площадью 1703,45 кв.м.
Между ООО «Диёр» и хокимиятом города Хивы было заключено «Соглашение» от 15 октября 2018 года и «Дополнительное соглашение» от 22 июня 2020 года в связи с сносом нежилых зданий и сооружений и конфискацией земельных участков для государственных и общественных нужд.
В соответствии с договорами было предусмотрено, что собственник объекта откажется от компенсационной выплаты, а хокимият выделит Обществу в общей сложности 4000 кв.м земли в разных точках города.
Однако хокимият не выполнил в полной мере условия соглашения и не выделил часть земли, которая должна была быть отдана.
Как известно, согласно Указу Президента Республики Узбекистан №УП-6243, начиная с 1 августа 2021 года, Отменены полномочия органов государственной власти на местах, касающиеся прямое выделение земельных участков, предоставление в пользование, резервирование для последующего выделения, закрепление, предоставление земель под благоустройство или иное распоряжение земельными участками, а также право принятия по ним решения, распоряжения или иного вида документов.
По этой причине в результате запроса, направленного предпринимателем в Республиканский центр судебно-медицинской экспертизы имени Х. Сулаймоновой, согласно заключению центра, учетно-рыночная стоимость права пользования земельным участком площадью 600 кв.м, который планируется выделить установлена в размере 350 миллионов сумов.
Исходя из этого, несмотря на направление Обществом в хокимият города Хивы заявление о выплате компенсации в размере 350 миллионов сумов, исполнение не было обеспечено.
В соответствии со статьей 29 Жилищного кодекса Республики Узбекистан В случае изъятия земельного участка, на котором находится жилой дом, иные строения, сооружения, насаждения, принадлежащие юридическому лицу на праве собственности, ему предоставляется равноценное имущество и возмещаются иные понесенные убытки или возмещаются в полном объеме убытки, причиненные изъятием земельного участка для государственных или общественных нужд.
На основании изложенного Бизнес-омбудсманом в интересах предпринимателя был подан иск в межрайонный экономический суд Багатского района о взыскании компенсации.
На основании требований нормативных актов иск был удовлетворен судом и решено взыскать компенсационную выплату в размере 350 миллионов сумов в пользу ООО «Диёр».