Тадбиркор фойдасига 260 млн сўм ундириладиган бўлди
Бизнес-омбудсманга Қорақалпоғистон Республикасида фаолият юритувчи “Mustahkam-qurilish” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари МИБ давлат ижрочисининг ҳаракатсизлиги юзасидан норози бўлиб, мурожаат йўллади.
Аниқланишича, Қўнғирот туманлараро иқтисодий судининг 28.11.2022 йилдаги ижро варақасига асосан қарздор “Qoraqalpoq inshoot” МЧЖ (номи ўзгартирилган) ҳисобидан ундирувчи “Mustahkam-qurilish” МЧЖ фойдасига 236,9 млн сўм асосий қарз, 25 млн сўм пеня ундириш белгиланган.
Бироқ, МИБ Нукус шаҳар бўлими давлат ижрочиси томонидан мазкур ижро иши юзасидан тадбирконинг бир неча маротаба мурожаат қилишига қарамай ижро ҳаракатлари олиб борилмаган ва турли важлар билан қарздор мулкини электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқариш рад этилган.
Бизнес-омбудсман девони ходимлари аралашуви билан қарздорнинг хатловга олинган Нукус шаҳридаги кўчмас мулк объекти 19.02.2024 йил куни электрон онлайн-аукцион савдога чиқарилиши таъминланди.

В пользу предпринимателя будет взыскано 260 миллионов сумов
Руководитель ООО «Mustahkam-qurilish» (наименование изменено), действующего в Республике Каракалпакстан, направил обращение Бизнес-омбудсману с жалобой на бездействие государственного исполнителя БПИ.
Как было установлено, исполнительным листом Кунгратского межрайонного экономического суда от 28.11.2022 в пользу ООО «Mustahkam-qurilish» было установлено взыскание 236,9 млн сум основного долга и 25 млн сум неустойки со счета должника ООО «Qoraqalpoq inshoot » (наименование изменено).
Однако, несмотря на неоднократные обращения предпринимателя, государственным исполнителем Нукусского городского филиала БПИ не были предприняты никакин исполнительные действия, а имущество должника по разным причинам было отказано в выставлении для участия на  электронных онлайн-торгах.
При вмешательстве сотрудников аппарата Бизнес-омбудсмана удалось добиться того, что недвижимость должника, на который был наложен арест, расположенный в городе Нукусе, был выставлен на электронный онлайн-торг 19.02.2024.