Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Ж.Қўчқоровнинг раҳбарлигида 2021 йил 3 апрелда ўтказилган сайёр қабулда қишлоқ хўжалиги соҳасида фаолият кўрсатувчи бир қатор тадбиркорлар томонидан олинган кредитлар муддатини узайтиришда амалий ёрдам бериш сўраб мурожаат қилганлар.
Сайёр қабулда берилган топшириққа асосан Бизнес-омбудсман девонининг ходимлари ва “Миллий банк” АЖ мутасаддилари томонидан жорий йилнинг 5 апрель куни тадбиркорлар билан учрашув ўтказилди.
Сайёр қабулда тадбиркорлар томонидан коронавирус пандемияси сабабли ўрнатилган чекловлар натижасида режалаштирилган фойда кўрсаткичларини бажара олмаганлиги ва молиявий аҳволи ёмонлашганлиги сабабли кредитлар муддатини 3-5 йилга узайтиришда амалий ёрдам бериш сўралди.

Бизнес-омбудсман изучает обращение о продлении сроков погашения кредитов
3 апреля 2021 года под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ж. Кучкарова состоялась встреча с предпринимателями, в ходе которой ряд предпринимателей, осуществляющих деятельность в сфере сельского хозяйства обратились за практической помощью в продлении срока погашения кредитов.
В соответствии с поручениями, данными в ходе вышеупомянутой встречи, сотрудники аппарата Бизнес-омбудсмана и должностные лица АО «Национального Банка» 5 апреля текущего года провели встречу с предпринимателями.
В ходе встречи предприниматели поднимали вопрос об оказании практической помощи в продлении срока кредитов на 3-5 лет в связи с невыполнением плановых показателей прибыли из-за ограничений, введенных в связи с распространением пандемии коронавируса и ухудшением финансового положения.