Ойлик иш ҳақи бўйича қарздорлик ёпилди
Orient Logistiс” (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбарининг МИБ Урганч туман бўлими давлат ижрочиси томонидан ҳисоб рақамига тақиқ қўйилганлиги сабабли иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловлар, ижтимоий солиқ бўйича тўловларни амалга оширолмаётганлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат йўллади.
Аниқланишича, Урганч туманлараро иқтисодий судининг 2023 йил 17 ноябрдаги ажримига асосан “Orient Logistiс” МЧЖнинг хисоб рақамидаги қарийб 400 млн сўм пул маблағларини (иш ҳақи, бюджет ва бюджетдан ташқари қисмини) хатлаб қўйиш тўғрисидаги ижро ҳужжати Бюронинг Урганч туман бўлими иш юритувига келиб тушган ва ижро ҳаракатларига киришилган.
Бироқ, олиб борилган ижро ҳаракатлари давомида ундирувни қарздор “Orient Logistiс” МЧЖнинг банк ҳисоб рақамидаги пул маблағларини хатлашда иш ҳақи, бюджет ва бюджетдан ташқари тўловлар учун зарур бўлган сумма хам қўшиб ҳисобланган.
Натижада тадбиркор ишчиларга ойлик беролмаган ва ишчилар ўртасида норозилик келиб чиқишига сабаб бўлган.
Бизнес-омбудсман аралашуви билан Жамиятнинг ҳисоб рақамидаги маблағларнинг иш ҳақи, бюджет ва бюджетдан ташқари тўловлар учун зарур бўлган қисмига қўйилган тақиқ бекор қилинишига эришилди ва ишчиларга 46 млн сўм миқдорида ойлик иш ҳақи бўйича тўловлар тўлаб берилди.

Погашена задолженность по заработной плате
Руководитель ООО «Orient Logistiс» (наименование изменено) направил обращение Бизнес-омбудсману с жалобой на невозможность произведения выплаты по заработной плате и приравненным к ней выплатам, социальному налогу в связи с наложением ареста на его расчетный счет государственным исполнителем БПИ Ургенчского района.
Как было установлено, на основании определения Ургенчского межрайонного экономического суда от 17 ноября 2023 года об аресте около 400 миллионов сумов (за исключением части для зарплаты, бюджетной и внебюджетной) на расчетном счету ООО "Orient Logistiс", поступил исполнительный лист в Ургенчское районное отделение Бюро, и началось исполнительное производство.
Однако в ходе исполнительных действий с банковского счета должника ООО «Orient Logistiс» была расчитана также сумма, необходимая для выплаты заработной платы, бюджетных и внебюджетных выплат.
В результате предприниматель не смог заплатить рабочим, что вызвало недовольство рабочих.
При вмешательстве Бизнес-омбудсмана был отменен запрет на часть средств на счету Общества, необходимых для выплаты заработной платы, бюджетных и внебюджетных выплат, и ежемесячные выплаты заработной платы в размере 46 млн сумов были выплачены работникам.