Тадбиркор мурожаатига ўз вақтида жавоб қайтармаган бошқарма бошлиғи маъмурий жавобгарликка тортилди
Бизнес-омбудсманга Андижон шаҳридаги фаолият юритувчи “Green Tex” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари Андижон вилояти Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши бошқармасига қилган мурожаатлари бўйича жавоб олмаганлиги юзасидан амалий ёрдам беришни сўраб мурожаат қилди.
Аниқланишича, Жамият томонидан 2023 йил 3 ноябрда Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши бошқармасига мурожаат қилинган бўлиб, орадан икки ойдан ортиқ вақт ўтишига қарамай, мурожаатига жавоб юборилмаган.
“Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Қонуннинг 28-моддасига кўра ариза ёки шикоят масалани мазмунан ҳал этиши шарт бўлган давлат органига, ташкилотга ёки уларнинг мансабдор шахсига келиб тушган кундан эътиборан ўн беш кун ичида, қўшимча ўрганиш ва (ёки) текшириш, қўшимча ҳужжатларни сўраб олиш талаб этилганда эса, бир ойгача бўлган муддатда кўриб чиқилади.
Шу боис, Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши бошқармаси мансабдори Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 43-моддасига асосан маъмурий жавобгарликка тортилди.

Начальник управления, не отреагировавший вовремя на обращение предпринимателя, привлечен к административной ответственности
Руководитель ООО «Green Tex», действующего в городе Андижан, обратился к Бизнес-омбудсману с просьбой о практической помощи в связи с не получением ответа на свои обращения, направленные в Андижанское областное управление экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Как было установлено, Общество обратилось в Управление экологии, охраны окружающей среды и изменения климата 3 ноября 2023 года, и несмотря на истечение срока более чем двух месяцев, ответ на обращение не был получен.
В соответствии со статьей 28 Закона «Об обращениях физических и юридических лиц», заявление или жалоба рассматривается в течение пятнадцати дней со дня поступления в государственный орган, организацию или их должностному лицу, которые обязаны разрешить вопрос по существу, а когда требуется дополнительное изучение и (или) проверка, запрос дополнительных документов — в срок до одного месяца.
Таким образом, должностное лицо Управления экологии, охраны окружающей среды и изменения климата было привлечено к административной ответственности на основании статьи 43 Кодекса об административной ответственности.